Babcine sposoby

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 08/2020

publikacja 20.02.2020 00:00

Kiedy czujemy się osłabieni lub zaczyna nas drapać w gardle, warto sięgnąć po stare, naturalne sposoby łagodzące albo niwelujące pierwsze objawy infekcji.

Babcine sposoby henryk przondziono /foto gość

Istnieje wiele sprawdzonych receptur pomocnych w leczeniu uporczywego kaszlu, przeziębienia czy bólu gardła. Oto niektóre z nich.

Napary i inne mikstury

Odpowiednio dobrane zioła i przyprawy mogą przyjemnie rozgrzać, kiedy dokuczają nam dreszcze lub gdy jesteśmy wychłodzeni. Dzięki zawartości różnych związków napary ziołowe mają też właściwości prozdrowotne, które warto wykorzystać. Rozgrzewające działanie mają przyprawy takie jak kardamon, cynamon, goździki i imbir. Dodane do herbaty czy zaparzone wodą z dodatkiem cytryny i miodu na pewno poprawią samopoczucie. Dzięki nim poczujemy rozchodzące się po naszym organizmie ciepło.

Napotnie i uspokajająco działa napar z kwiatu lipy i czarnego bzu. Wystarczy susz kwiatowy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem kilka minut. Do ciepłej herbaty można dodać też miód, maliny, imbir, owoc pigwowca, susz z dzikiej róży, cytrynę czy rokitnik. Wiele z tych dodatków zawiera sporo witaminy C. Trzeba tylko pamiętać, że pod wpływem wysokiej temperatury niektóre z nich (podobnie jak miód) tracą cenne właściwości. Dlatego należy dodawać je do ciepłego, ale nie gorącego napoju.

Kolejnym dobrze zapamiętanym przez wielu z nas specjałem jest mleko z czosnkiem, odrobiną masła i miodem. Ta mikstura pomaga opanować pierwsze objawy grypy i przeziębienia. Wystarczy podgrzać mleko, dodać do niego ząbek lub dwa ząbki przetartego przez praskę lub drobno pokrojonego czosnku, mały kawałeczek masła, a całość dosłodzić miodem. Chociaż smak nie jest przyjemny, napój ten skutecznie potrafi rozgrzać i usunąć objawy choroby.

Dostępne jest 30% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.