Opowieść o wyjątkowym sojuszu

GN 08/2020

publikacja 20.02.2020 00:00

Z żadnym innym krajem Polska nie utrzymuje od ponad tysiąca lat tak bliskich relacji jak ze Stolicą Apostolską. Dzieje tego sojuszu opowiada niezwykła książka wydana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Polska – Stolica Apostolska.
Z dziejów wzajemnych relacji w 100. rocznicę odnowienia stosunków dyplomatycznych.
Warszawa 2019. Ministerstwo 
Spraw Zagranicznych RP. 
Pod redakcją Wojciecha Bilińskiego przy współpracy Piotra Samerka i Huberta Wajsa., ss. 397. Polska – Stolica Apostolska. Z dziejów wzajemnych relacji w 100. rocznicę odnowienia stosunków dyplomatycznych. Warszawa 2019. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Pod redakcją Wojciecha Bilińskiego przy współpracy Piotra Samerka i Huberta Wajsa., ss. 397.

Opracowanie „Polska – Stolica Apostolska. Z dziejów wzajemnych relacji w 100. rocznicę odnowienia stosunków dyplomatycznych” jest nie tylko monografią relacji dyplomatycznych, ale także istotnym przyczynkiem do naszej historii i związków Polski z papieskim Rzymem, które przesądziły o naszych relacjach z Zachodem, a także kulturalnej i duchowej tożsamości kolejnych pokoleń Polaków. Koncepcję książki wymyślił historyk i dyplomata, który pracował m.in. w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej Wojciech Biliński. Współpracowali z nim mający podobne doświadczenie dyplomatyczne Piotr Samerek i dyrektor Archiwum Akt Dawnych w Warszawie dr Hubert Wajs. Atutem tej publikacji jest bogaty i bardzo starannie wyselekcjonowany materiał ilustracyjny i źródłowy.

W naszej świadomości Watykan funkcjonuje głównie z perspektywy, pontyfikatu Jana Pawła II, który spowodował, że bardzo wielu Polaków przewinęło się przez to miejsce. Książka poszerza tę perspektywę, unaoczniając fakty niejako oczywiste, choć nieraz ze względów politycznych kwestionowane – że Rzym jako stolica zachodniego chrześcijaństwa przez tysiąc lat był nie tylko ważnym punktem odniesienia polskiej polityki zagranicznej, ale także gwarantem naszej suwerenności. W tych relacjach zresztą była wzajemność. W granicach państwowych Rzeczypospolitej Kościół katolicki obu obrządków rozwijał się dynamicznie, tworząc wspólnotę oddychającą dwoma płucami chrześcijańskiej duchowości.

Na potrzeby publikacji przeprowadzona została specjalna kwerenda w archiwach polskich i zagranicznych, dzięki czemu publikowanych jest w niej wiele nieznanych dokumentów, reprodukcji, map i fotografii. Książka została wydana niezwykle starannie, również w wersji angielskiej z obszernymi streszczeniami w języku włoskim. Będzie ozdobą każdej biblioteki, zarówno prywatnej, jak i instytucji publicznej bądź kościelnej.

Andrzej Grajewski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.