Odnowiony film

Tomasz Rożek

|

GN 08/2020

publikacja 20.02.2020 00:00

Podobno ludzie, widząc nadjeżdżający pociąg, wstawali z miejsc i w popłochu uciekali sprzed ekranu. Film braci Lumière – jeden z pierwszych w historii kina – został właśnie przerobiony przez sztuczną inteligencję.

Stary film (po prawej) został „ulepszony” przez odpowiedni algorytm. W efekcie powstał obraz (z lewej), który spełnia wszystkie parametry techniczne dzisiejszych produkcji filmowych. Stary film (po prawej) został „ulepszony” przez odpowiedni algorytm. W efekcie powstał obraz (z lewej), który spełnia wszystkie parametry techniczne dzisiejszych produkcji filmowych.
youtube.com

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić szok, jaki wywołał ten obraz. W teatrach pociągi nie wjeżdżały ze sceny w kierunku widowni. W kinie było to możliwe. W 1895 roku bracia Lumière nakręcili minutowy film pod tytułem „Wjazd pociągu na stację La Ciotat” .

Ucieczka sprzed ekranu

Premiera tego filmu i jeszcze kilku innych, równie krótkich, miała miejsce w styczniu 1896 roku. Zanim film wyświetlono w specjalnie przygotowanych do tego salach, był emitowany w czasie obwoźnych pokazów, często w prywatnych mieszkaniach. Ruchomych obrazków nie traktowano wtedy jak sztuki, lecz raczej jak rozrywkę porównywalną z magicznymi sztuczkami. Zresztą, jak się okazywało, bardzo sugestywną. Jeśli wierzyć opisom pierwszych projekcji, gdy w filmie na stację La Ciotat powoli wjeżdżał parowóz z doczepionymi wagonami osobowymi, ludzie w panice wybiegali z kin. Ustawienie kamery powodowało, że pociąg, na początku mały, widoczny gdzieś w oddali, wraz z upływającymi sekundami rósł w oczach, by potem zniknąć za kadrem. Widzowie myśleli, że parowóz wjedzie na widownię i ich zmasakruje. Z dzisiejszej perspektywy to trudne do zrozumienia. Jesteśmy przyzwyczajeni do tak sugestywnych efektów specjalnych, że w kinie nic nas już nie dziwi, nawet zaawansowane efekty 3D, które wyglądają tak, jak gdyby akcja filmu odbywała się w przestrzeni przed ekranem. Jak zrozumieć strach i zaskoczenie ludzi sprzed 125 lat, widzących leniwie wjeżdżający na stację pociąg?

Dostępne jest 31% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.