Trzeba pomóc skrzywdzonym

GN 08/2020

publikacja 20.02.2020 00:00

O istocie dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich i pomocy, jaką oferuje im Kościół, mówi ks. dr Piotr Studnicki.

Ks. dr Piotr Studnicki jest kierownikiem Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Ks. dr Piotr Studnicki jest kierownikiem Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Joanna Jureczko-Wilk /foto gość

Bogumił Łoziński: W pierwszy piątek Wielkiego Postu będziemy przeżywać dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Jaka jest idea tego dnia?

ks. Piotr Studnicki: Odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystywania seksualnego małoletnich musi być wielowymiarowa, bo taki charakter ma ten problem. Mamy tu m.in. wymiar odpowiedzialności karnej sprawców, pomocy psychologicznej i wsparcia duchowego dla pokrzywdzonych, ale też wymiar grzechu, który dokonał się we wspólnocie Kościoła i który w nią uderza. Dlatego potrzebny jest wspólny i solidarny akt pokuty wszystkich należących do Kościoła. Stąd inicjatywa Episkopatu Polski, która jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka.

Czy ta modlitwa i pokuta dotyczą tylko grzechu wykorzystywania seksualnego przez duchownych, czy też wszystkich sprawców takich zbrodni?

Każdy grzech wymaga pokuty i grzech każdego, kto należy do Kościoła, osłabia i rani cały Kościół. Skandal wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych to część większego społecznego dramatu. Szacuje się, że od 60 do 80 proc. tych przestępstw seksualnych ma miejsce w szeroko pojętym środowisku rodzinnym, a w 90 proc. sprawca jest kimś bliskim dla dziecka. Jeżeli więc podejmujemy wspólną pokutę, to czynimy to za każdy popełniony w Kościele grzech, kimkolwiek jest sprawca. Jednak gdy przestępcą jest ksiądz, krzywda jest większa niż w przypadku innych sprawców. Przecież kapłan jest dla dziecka reprezentantem i obrazem Boga. Dlatego wykorzystanie seksualne dziecka przez osobę duchowną jest wyjątkowo gorszące. Bardzo mocno i głęboko uderza w relacje człowieka z Bogiem i wymaga szczególnej pokuty.

Po raz drugi ten dzień jest obchodzony w parafiach. Czy proboszczowie podejmują inicjatywę?

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.