USA: Projekt ustawy o przymusowej wazektomii dla mężczyzn

KAI

dodane 18.02.2020 13:15

Przedstawicielka stanowej legislatury Alabamy chce wprowadzenia prawa nakazującego poddanie się antykoncepcyjnej wazektomii dla mężczyzn po 50. roku życia lub mających co najmniej troje dzieci.

USA: Projekt ustawy o przymusowej wazektomii dla mężczyzn Zdj. ilustracyjne. Pixabay

Choć projekt ustawy raczej nie ma szansy, by stał się prawem, próba ilustruje temperaturę sporu, jaki rozgorzał w USA po tym, jak niektóre stany postanowiły wprowadzić prawo broniące życia nienarodzonych. Wazektomia to mikrochirurgiczny zabieg urologiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu lub nasieniowodów w celu przerwania ich ciągłości.

Reprezentująca stanową Izbę Reprezentantów Rolanda Hollis z Partii Demokratycznej twierdzi, że projekt ustawy to odpowiedź na, jej zdaniem, próby „skandalicznego przekroczenia władzy” wyrażające się w przepisach o zakazie aborcji. W zamian, niejako w akcie zemsty za rzekome pogwałcenie praw kobiet, demokratka chce wprowadzenia przymusowej wazektomii dla 50-letnich, starszych lub tych mężczyzn, którzy mają co najmniej troje dzieci. Mieliby się oni poddać wazektomii na własny koszt.

Jak zauważają komentatorzy z portalu LifeSiteNews, analogia między aborcją a wazektomią jest chybiona, gdyż aborcja, w przeciwieństwie do metody męskiej antykoncepcji, dotyka bezpośrednio kogoś innego niż pacjent ubiegający się o tę procedurę antykoncepcyjną – dotyka nienarodzone dziecko, doprowadzając do jego unicestwienia.

W ubiegłym roku senat Alabamy wprowadził ustawę ograniczającą legalność aborcji do trzech przypadków: poważnego zagrożenia życia matki, ciąży pozamacicznej i gdy „nienarodzone dziecko ma wady letalne”. Wejście w życie przepisów zablokował sąd federalny, który powołał się w uzasadnieniu na werdykt Sądu Najwyższego USA z 1973 roku w sprawie Roe przeciwko Wade. Wyrok ten zapoczątkował w Stanach Zjednoczonych legalizację aborcji na życzenie.

Prób wprowadzenia różnego rodzaju ograniczeń w dokonywaniu legalnych aborcji podjęło się w ubiegłym roku kilka innych stanów USA, m.in.: Iowa, Ohio, Kentucky, Missisipi, Georgia i Missouri.