IMGW ostrzega: silny wiatr w siedmiu województwach

PAP

dodane 12.02.2020 08:23

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.

IMGW ostrzega: silny wiatr w siedmiu województwach Wiatr zwalił drzewo na budynek w miejscowości Wieniotowo w zachodniopomorskiem PAP/Marcin Bielecki

Jak podał IMGW, silny wiatr będzie wiał w środę od rana do około godz. 20. Średnia prędkość tego wiatru to 45 km/godz., w porywach do 80 km/godz.

Silny wiatr w Polsce był wywołany przez głęboki i rozległy niż nazwany w Niemczech "Sabiną". O jego nadciąganiu nad Polskę meteorolodzy informowali w niedzielę - kulminacja nastąpiła w nocy z niedzieli na poniedziałek. We wtorek w ciągu dnia IMGW stopniowo wycofywał ostrzeżenia dla kolejnych województw.

Pierwszy - najniższy - stopień ostrzeżenia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Wtorkowy bilans wichur w Polsce to niemal 250 uszkodzonych budynków, w tym prawie 170 domów mieszkalnych, setki połamanych i powywracanych drzew.

Tagi: