Źródło we francuskim MSZ: Trzeba odnowić dialog z Polską

PAP

dodane 29.01.2020 12:15

Trzeba odnowić dialog z Polską. Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce to dobra okazja, aby rozmawiać o transformacji polskiej gospodarki, unijnym budżecie, konkurencji i podatkach - mówi PAP źródło we francuskim MSZ.

Źródło we francuskim MSZ: Trzeba odnowić dialog z Polską Paryż Oisin Mulvihill / CC 2.0

"Mamy nadzieję, że podczas wizyty poruszane będą przede wszystkim tematy, które nas łączą, a nie dzielą" - wyraża nadzieję rozmówca PAP, dodając, że prezydent "zapewne poruszy temat praworządności w Polsce".

Szczegółowa agenda wizyty wciąż jest w opracowaniu - informuje PAP ambasada Francji w Warszawie, potwierdzając, że prezydentowi Macronowi będzie towarzyszył minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Potwierdzonym punktem agendy jest spotkanie 3 lutego z premierem Mateuszem Morawieckim oraz spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami społeczności francuskiej w Polsce, jak również kolacja z polskimi intelektualistami i ludźmi kultury.

Z kolei 4 lutego zaplanowany jest wyjazd do Krakowa. Prezydent Macron zwiedzi zamek na Wawelu i wygłosi przemówienie na Uniwersytecie Jagiellońskim na temat stosunków francusko-polskich i "potrzeby wspólnego zaangażowania w politykę europejską".

"Są tematy, które nas łączą. Polska i Francja nie chcą cięć w unijnym budżecie, natomiast chcą utrzymania wysokich wydatków na fundusze strukturalne oraz na rolnictwo. Oba kraje mają zbieżne stanowiska w sprawach fiskalnych, m.in. podatku GAFA (od gigantów internetowych) w oparciu o opracowania przygotowane przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) oraz w sprawie opodatkowania transakcji finansowych. Strona francuska chce poruszyć również temat podatku od CO2" - informuje rozmówca PAP.

"Francja jest zainteresowana pomocą Polsce w dokonaniu transformacji energetycznej i przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. To dotyczy również sprzedaży technologii i budowy elektrowni atomowej" - dodaje rozmówca PAP, informując również o zainteresowaniu strony francuskiej rozwojem inwestycji w technologię produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Rozmowy na ten temat były już prowadzone w lutym 2019 r w Warszawie podczas spotkania ministra Le Maire'a z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz.

Minister Le Maire rozmawiał również o współpracy przy tym projekcie z minister Emilewicz oraz z ministrem gospodarki Niemiec Peterem Altmaierem w lipcu podczas spotkania Trójkąta Weimarskiego w Poznaniu na marginesie szczytu Bałkanów Zachodnich. Podpisano wówczas wspólne stanowisko w sprawie polityki konkurencyjności Unii Europejskiej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron złoży swoją pierwszą wizytę w naszym kraju 3 i 4 lutego. Polska będzie 21 krajem z 27 krajów UE odwiedzonym przez prezydenta Macrona. "Francja chce otworzyć nowe obszary współpracy z jednym z głównych partnerów UE i podkreślić potrzebę ochrony wartości demokratycznych" - podsumowuje cel wizyty francuskiego prezydenta w Polsce rozmówca PAP.