Prezydent Izraela: Chcielibyśmy dziś podać rękę narodowi polskiemu

PAP

publikacja 27.01.2020 13:00

Chcielibyśmy podać dziś rękę narodowi polskiemu i prosić, abyśmy znów wrócili na drogę, którą pójdziemy razem - mówił prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Izraelski przywódca zaprosił do Jerozolimy prezydenta Andrzeja Dudę, by wspólnie dyskutować, jak wzmocnić polsko-izraelskie stosunki i współpracę.

Prezydent Izraela: Chcielibyśmy dziś podać rękę narodowi polskiemu Prezydent Riwlin składa kwiaty z prezydentem Dudą PAP/Andrzej Grygiel

Podczas wspólnej z Andrzejem Dudą konferencji prasowej, prezydent Izraela wskazywał, że "nakazem chwili jest przyjrzenie się antysemityzmowi, rasizmowi i tęsknotom faszystowskim, które podnoszą głowę i zagrażają fundamentom demokracji".

- Słyszymy dziś głosy, które szerzą nienawiść w Internecie, na ulicy i w centrach władzy politycznej. To się dzieje w całej Europie i na całym świecie. Naszym obowiązkiem jest walczyć z antysemityzmem i z rasizmem zdecydowanie, z determinacją, w sposób jasny i bezkompromisowy - podkreślił.

- Chcielibyśmy podać dziś rękę narodowi polskiemu i prosić, abyśmy znów wrócili na drogę, którą pójdziemy razem i razem będziemy kształtować przyszłość następnych pokoleń, z zachowaniem szacunku dla historii i z zachowaniem szacunku dla wartości pokoju oraz tolerancji - powiedział prezydent Izraela.

Riwlin zaprosił też prezydenta Dudę do wizyty w Jerozolimie. - Abyśmy mogli wspólnie - Pan i ja; Pan i rząd izraelski - dyskutować o tym, jak możemy wzmocnić stosunki i tak istotną współpracę między naszymi państwami - dodał.