75 lat temu powstało muzeum na Majdanku

ag

publikacja 14.01.2020 10:00

Rocznica ta odwołuje się do likwidacji obozu KL Lublin, na którego terenie niedługo później utworzono pierwszą na świecie instytucję upamiętniającą ofiary II wojny światowej, powstałą jeszcze w trakcie trwania tego konfliktu zbrojnego.

Majdanek jest miejscem pamięci o ofiarach II wojny światowej od 75 lat. Majdanek jest miejscem pamięci o ofiarach II wojny światowej od 75 lat.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

75 lat Państwowego Muzeum na Majdanku.
Państwowe Muzeum na Majdanku

W pierwszych latach swojej działalności Muzeum skupiało się głównie na pracach związanych z konserwacją i rekonstrukcją obiektów historycznych, a także poszukiwaniem i porządkowaniem dokumentów z okresu funkcjonowania obozu. W 1945 roku otwarto pierwszą muzealną wystawę stałą. Od tamtej pory nieustannie poprzez różne wystawy, publikacje i prelekcje przybliża historię tego miejsca.

– Wiele wydarzeń, które odbyły się w ostatnich 12 miesiącach, odwoływało się do tych rocznic, a w celu ich upamiętnienia sięgnęliśmy po różne formy artystyczne. Łącznie pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku przygotowali ponad 40 wydarzeń. Celem wszystkich prowadzonych przez nas działań jest budowanie świadomości i pielęgnowanie pamięci o tak trudnej historii, a także o ludziach, którzy jej doświadczyli i byli jej świadkami – wyjaśnia dr Tomasz Kranz z Muzeum na Majdanku.

Powstał także specjalny film opowiadający o muzeum i działaniach, które mają pomóc zachować pamięć o ludziach, którzy tutaj stracili życie.