Królowie i książęta

GN 02/2020

publikacja 09.01.2020 00:00

W matematyce tabliczka mnożenia, a w historii – poczet królów. Obie porcje wiedzy trudne i konieczne do wykucia na pamięć. Na szczęście są na to sposoby.

Tomasz Elbanowski
KRÓLOWIE POLSKI I KSIĄŻĘTA W WIERSZYKACH
Wierszykidonauki.pl
Warszawa 2019
ss. 100 Tomasz Elbanowski KRÓLOWIE POLSKI I KSIĄŻĘTA W WIERSZYKACH Wierszykidonauki.pl Warszawa 2019 ss. 100

Na pierwszy rzut oka „Królowie Polski i książęta w wierszykach” wydają się prostą, kolorową książką dla małych dzieci. Ale po przewertowaniu kilku kartek zdajemy sobie sprawę, jak dobry pomysł mieli autorzy. Proste wierszyki umieszczone przy każdej postaci pomagają zapamiętać imię władcy dzięki jego charakterystycznym cechom i osiągnięciom, np. „Król Zygmunt III Waza/ swój dwór przenieść kazał/ i w Warszawie dumnie/ stoi na kolumnie”.

Druga część publikacji w bardzo przystępnej formie przybliża historyczne – królewskie i książęce – fakty oraz ciekawostki. Rozrysowanie poszczególnych bohaterów na osi czasu pozwala dopasować władcę do wieku i epoki, w której panował. Nie ma tam dat rocznych, co jest dobrym pomysłem. Ważniejsze jest przecież zapamiętanie epoki i chronologii panowania władców niż cyfr, które dziecku niewiele mówią.

Konsultantami książki, napisanej zresztą przez historyka, byli prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Dorota Dziamska, koordynator zespołu autorów podstawy programowej dla klas I–III. Bardzo atrakcyjna szata graficzna i rysunki Małgorzaty Flis sprawiają, że książkę Tomasza Elbanowskiego bardzo przyjemnie się czyta. Jest ona idealnym pomysłem na prezent dla młodego humanisty.

Adam Śliwa

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.