Przekroczone granice

Edward Kabiesz

|

GN 01/2020

publikacja 02.01.2020 00:00

Netflix znajduje się w czołówce platform filmowych, które w krzywym zwierciadle przedstawiają rolę chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego.

Przekroczone granice Peter Mountain /east news

Netflix jest obecnie największą internetową wypożyczalnią na świecie. Samodzielnie realizuje również seriale i filmy. Cieszy się ogromną oglądalnością. Trudno przeszacować wpływ, jaki te produkcje wywierają na widzów.

Świąteczny prezent

W tym kontekście trudno przecenić „zasługi” Netflixa w przedstawianiu tzw. postępowych treści w sferze obyczajowości. Ale to tylko część filmowej fali, która zalewa małe ekrany. Netflix pokazuje w krzywym zwierciadle chrześcijaństwo i Kościół katolicki. Te czasem atrakcyjnie zrealizowane, a jednocześnie zideologizowane filmy i programy utrwalają w umysłach widzów mity, które mało mają wspólnego z faktami.

O ile ktoś mógł mieć wątpliwości co do intencji, jakie przyświecają zarządowi platformy, to po obejrzeniu „Pierwszego kuszenia Chrystusa” z pewnością się ich pozbędzie. Prawdopodobnie był to swoisty prezent ze strony Netflixa dla widza, bo ta bluźniercza „komedia” miała premierę niedługo przed świętami Bożego Narodzenia. „Pierwsze kuszenie…”, dzieło brazylijskiej trupy Porta dos Fundos, wzbudziło ostrą reakcję widzów zaraz po premierze. Nic dziwnego. Prócz wielu innych ordynarnych „żartów” znalazły się tu sugestie, że Jezus był homoseksualistą, a Jego Matka – uzależniona od marihuany. W grudniu ubiegłego roku, również przed świętami, Porta dos Fundos wzięła na warsztat inny biblijny wątek. „Ostatni kac”, czyli prześmiewcza parodia ostatniej wieczerzy – skacowani apostołowie rankiem nie mogli sobie przypomnieć, co działo się poprzedniego wieczoru. A więc pijacka orgia, haszysz, rynsztokowe słownictwo i niewybredne seksualne aluzje związane z postacią Marii Magdaleny. Ta ohydna, antychrześcijańska produkcja otrzymała nagrodę Emmy jako najlepsza komedia nakręcona poza Stanami Zjednoczonymi. Przyznanie wyróżnienia świadczy o poziomie i preferencjach jury Emmy. Po wprowadzeniu filmu do repertuaru Netflixa brazylijscy biskupi skrytykowali produkcję, wskazując, że istnieje granica wolności słowa.

Dwa Kościoły

Dostępne jest 34% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.