Nie tylko "alternatywka" i "jesieniara"

mk

dodane 02.01.2020 16:08

Co jeszcze kryje młodzieżowy słownik?

Nie tylko "alternatywka" i "jesieniara" Młodzieżowe neologizmy charakteryzuje duży ładunek emocjonalny Unsplash

W organizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 zwyciężyła "alternatywka", czyli określenie "dziewczyny o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach". Kolejne miejsca na podium zajęły "jesieniara" (miłośniczka jesieni) i "eluwina" (zwrot powitalny).

Na tym słowotwórcza fantazja młodzieży się nie kończy. Dr hab. Mirosława Mycawka z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że młodzieżowe neologizmy charakteryzuje duży ładunek emocjonalny, nie brakuje wulgaryzmów. Tworzenie własnego języka wzmacnia także poczucie wspólnoty pokoleniowej. Dlatego spora część tego słownictwa dotyczy realiów szkolnych, życia towarzyskiego, relacji damsko-męskich, spędzania czasu poza szkołą.

- Wiele z tych słów jest bardzo interesujących także dla językoznawcy - przyznaje Mirosława Mycawka. - Jest tutaj bardzo dużo kreatywności językowej i poczucia humoru, dystansu do języka i do rzeczywistości. Młodzież potrafi przekraczać pewne granice, tworząc coś ciekawego - mówi.

Jej zdaniem dzięki tej oryginalności i świeżości słownictwo młodzieżowe tak często i szybko przenika do polszczyzny ogólnej - przede wszystkim do języka potocznego, ale także np. do języka dziennikarzy.

- Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy chcą oni zilustrować pewne tendencje językowe albo wzmocnić ekspresję wypowiedzi. Wiemy, że potocyzmy mają dzisiaj duży udział w języku publicystycznym. Dziennikarze niejednokrotnie przejmują te słowa, upowszechniając je - tłumaczy M. Mycawka.

Słowniczek polsko-młodzieżowy: