Zagadka śląskiej medycyny

Przemysław Kucharczak

|

GN 51-52/2019

publikacja 19.12.2019 00:00

Jak to możliwe, żeby przeżyć aż 36 cyklów chemioterapii? I jeszcze w tym czasie urodzić zdrową córeczkę, Klarę? Zdziwicie się jeszcze nie raz! Poznajcie Gabrielę Klimek z Jastrzębia.

Gabrysia, Klara i Robert Klimkowie. Zdjęcie z 2012 roku. Gabrysia, Klara i Robert Klimkowie. Zdjęcie z 2012 roku.
HENRYK PRZONDZIONO /foto gość

Nawet wśród zdrowych trudno spotkać człowieka tak radosnego jak Gabriela. I to pomimo tego, że kobieta od lat prawie nie wstaje z łóżka i bardzo cierpi. Zwykle to chorego odwiedza się, żeby wlać mu w serce otuchę. Może w większości wypadków tak to działa, ale tu jest na odwrót: to właśnie ludzie, którzy odwiedzają mieszkanie Gabrieli w Jastrzębiu-Zdroju, wychodzą z niego roześmiani, zarażeni pogodą ducha i nieziemskim optymizmem.

Jest pani w zdrowej ciąży

W 1998 r. 25-letnia Gabriela wyszła za mąż za swojego rówieśnika, Roberta. Jasnowłosa dziewczyna, świeżo upieczony pedagog szkolny i rodzinny, była bardzo aktywna: pracowała w czterech szkołach, uprawiała sporty, świetnie tańczyła.

Trzy lata po ślubie kobietę dopadła ciężka choroba. Okazało się, że to bardzo rzadki nowotwór tkanki nabłonkowej i łącznej, a do tego miastenia, choroba powodująca małą odporność mięśni szkieletowych na najmniejszy nawet wysiłek. Doszło jeszcze kilka innych chorób, a także autoimmunoagresja, wyrażająca się tym, że organizm zabija własne komórki.

Mięśnie odmawiają posłuszeństwa. W gorsze dni Gabi ma problem z utrzymaniem kubka z herbatą, a nawet z oddychaniem. Już po pierwszych cyklach chemioterapii, do których doszło w 2001 r., lekarze powiedzieli, że leczenie spowodowało u niej trwałą bezpłodność. Dodali, że ma jajniki jak staruszka. Dla 28-letniej dziewczyny i jej męża to był dramat. – Na adopcję też nie mieliśmy szans ze względu na chorobę żony. My już nawet nie modliliśmy się o dziecko, tylko o uzdrowienie Gabrysi – wspomina Robert.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.