Dom w pałacu

Barbara Gruszka-Zych

|

GN 50/2019

publikacja 12.12.2019 00:00

– Mam brata w Watykanie – mówi Rudolf ze Słowacji, były bezdomny, który zamieszkał w pałacu Migliori. – Czym się zajmuje? – pytam. – Jest kardynałem – słyszę.

Z najwyższego balkonu noclegowni dla bezdomnych roztacza się niepowtarzalny widok na Watykan. Z najwyższego balkonu noclegowni dla bezdomnych roztacza się niepowtarzalny widok na Watykan.
KRZYSZTOF BŁAŻYCA /FOTO GOŚĆ

Myślę, że naszym biednym nikt nie musi na dzień dobry mówić o Panu Bogu – opowiada kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski. – Staramy się żyć tak, żeby sami nas o Niego zapytali – mówi. Najchętniej nazwałabym go „Bratem naszego Boga” jak z dramatu Karola Wojtyły. Ale wiem, że nie lubi wielkich słów. – Otwieramy drzwi dla Jezusa, który ma różne twarze. Przychodzi głodny, nagi, jako przybysz – opisując to, co robi, odwołuje się do słów Ewangelii według św. Mateusza. Z ekipą budowlańców i wolontariuszy zmienił pałac Migliori w dom dzienny i nocny dla ubogich i od trzech tygodni im go udostępnia. W pokoju jednoosobowym na trzecim piętrze mieszka Rudolf, który własnego dachu nad głową nie miał 17 lat. Nosi przy sobie zdjęcie z otwarcia tego miejsca. Nachylają się do siebie z papieżem za plecami kogoś rozdzielającego ich przy stole i rozmawiają. – Nie jestem winien, że Ojciec Święty chciał mi coś powiedzieć – komentuje z poczuciem humoru.

O 19.00, kiedy bije zegar na bazylice św. Piotra, bezdomni gromadzą się w okolicy wejścia. W grudniowym mroku ich twarze, kontury toreb, kartonów, walizek z dobytkiem rozmazują się. Ale po przekroczeniu progu pałacu wszystko staje się jasne. Kiedy znajdą się w świetle okazałych, kutych w metalu żyrandoli, usiądą w fotelach z hotelu Hilton, musi do nich dotrzeć, że to piękno jest także dla nich. Pierwsi, którzy tu weszli, zatrzymywali się zdumieni, mówiąc: „Proszę księdza, chyba pomyliliśmy drzwi”. – Papież mieszka w Domu św. Marty, a biedni w pałacu Migliori. „Migliori” znaczy „najlepszy”, i to jest czysta Ewangelia – udziela mi krótkiej katechezy kardynał.

Nie pytając o nic

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.