Rośliny strączkowe i nie tylko

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 48/2019

publikacja 28.11.2019 00:00

Czym wzbogacić monotonny jadłospis? Dobrym pomysłem jest wprowadzenie większej ilości roślin strączkowych, orzechów, zbóż i nasion.

Rośliny strączkowe  i nie tylko istockphoto

Codzienna dieta w okresie zimowym może wydawać się dość monotonna. Choć w sklepach mamy dostęp do wielu owoców i warzyw, zarówno krajowych, jak i sprowadzanych czasem z dalekich zakątków globu, nie przez cały rok wszystkie są w pełni wartościowe. Mają na to wpływ także ich transport i przechowywanie w magazynach. Można oczywiście nastawić się na jedzenie sezonowe, ale to niejedyny sposób na urozmaicenie zimowych posiłków.

Zapomniane strączki

Groch, soczewica, bób, ciecierzyca, różne odmiany fasoli czy soja to nieco zapomniane i nie przez wszystkich lubiane produkty wykorzystywane w kuchni. A szkoda, bo dostarczają wielu potrzebnych organizmowi minerałów, witamin, białek i błonnika. W odpowiednio skomponowanych posiłkach mają korzystny wpływ na zdrowie (m.in. problemy z trawieniem, cukrzyca) i smukłą sylwetkę. Nie bez znaczenia jest też wysoka zawartość białka (soja zawiera 40 proc. białka, a fasola, groch, bób i soczewica ok. 20 proc.). Dawniej obecne na stołach, dziś zastępowane są innymi produktami, często mniej wartościowymi i wysoko przetworzonymi. Najlepiej komponują się smakowo i pod względem zawartości składników odżywczych z warzywami, kaszami i innymi produktami zbożowymi. Mistrzami w przygotowywaniu potraw z dużą ilością roślin strączkowych są mieszkańcy Indii.

Dostępne jest 27% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.