W najnowszym GN: Ostatni przodem

publikacja 13.11.2019 13:26

Niezwykły jest upór, z jakim papież Franciszek stara się zarazić chrześcijan „opcją na rzecz ubogich”. Otwarcie na „ostatnich” to papierek lakmusowy naszej wiary.

Gość Niedzielny 46/2019
Gość Niedzielny

 

Poza tym w "Gościu":

Nędzne usługi Planned Parenthood [Jakub Jałowiczor]

Rozmowa z Abby Johnson, która pracowała w klinice aborcyjnej, a teraz jest działaczką pro-life. Mówi, że jest współodpowiedzialna za przeprowadzenie 22 tys. aborcji. Sama także dwukrotnie się jej poddała. Po rezygnacji z pracy w Planned Parenthood po tym jak przeszła wstrząs, kiedy po raz pierwszy zobaczyła na żywo na ekranie USG abortowane dziecko, stała się działaczką antyaborcyjną. Dziś ma siedmioro dzieci. Na podstawie jej doświadczeń zrealizowano film „Nieplanowane”. Abby Johnson stwierdza, że musimy sprawić, żeby aborcja stała się czymś nie do pomyślenia.

 

Sekty nadal groźne [Agata Puścikowska]

O działalności sekt mówi się jakby mniej i mniej się o nich ostrzega. Sekty zmieniają się, ale wciąż są aktywne. Pojawia się np. sporo przeróżnych grup skupionych wokół guru paramedycznego lub parapsychologicznego. Wpływ takiej grupy na jednostkę może być tak silny i uzależniający, że przyczynia się do zerwania więzi z najbliższymi. Sekty często przyciągają dziś ludzi wierzących w synkretyczny zlepek idei.

 

Obszary wrażliwe [Andrzej Grajewski]

Najbliższe lata będą być może ostatnim sprzyjającym czasem, aby dokończyć proces prawnych regulacji między Kościołem a państwem. Konkordat podpisany w 1993 r. przez rząd premier Hanny Suchockiej jest najważniejszym aktem prawnym regulującym relacje Kościół-państwo, ale nie jest dziełem skończonym. Warto więc w tej kadencji dokończyć tworzenie nowego modelu finansowego w relacjach Kościół-państwo, aby uniknąć problemów w przyszłości.