Te paczki niosą dobro

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 13.11.2019 10:00

W Pomorskim, już 16 listopada, wolontariusze SuperW tłumnie zgromadzą się w Gdyni, gdzie świętować będą otwarcie Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki.

W ubiegłym roku w województwie pomorskim wolontariusze Szlachetnej Paczki pomogli 732 potrzebującym rodzinom. W ubiegłym roku w województwie pomorskim wolontariusze Szlachetnej Paczki pomogli 732 potrzebującym rodzinom.
Archiwum Prywatne

Już w sobotę wyruszą w Marszu Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, by zachęcić do włączenia się w ogólnopolską akcję.

Niewątpliwie ważną rolę w działaniach Szlachetnej Paczki odgrywają właśnie wolontariusze, którzy z wielkim zaangażowaniem ofiarowują swój czas i energię, by pomagać bliźnim.

Agata Pankowska z wykształcenia jest z farmaceutą. Jej przygoda ze Szlachetną Paczką zaczęła się parę lat temu. - Z grupą znajomych z duszpasterstwa post-akademickiego, zrobiliśmy paczkę jako darczyńca. Wtedy pierwszy raz poczułam "paczkową moc". Przez kolejne lata wspierałam finansowo jedynie działalności Wiosny, ale decyzja, aby spróbować zostać wolontariuszem we mnie kiełkowała. Namówiona przez koleżankę 3. edycje temu zostałam wolontariuszem - chciałam zobaczyć, jak to jest z trochę innej strony - wyjaśnia.

Wolontariat aktywizuje ją do działania, pokazuje, że jej życie jest ważne, że każdy człowiek jest ważny, że jeżeli się chce to można zmienić wszystko. - Udzielając się jako wolontariusz mam wrażenie, że więcej dostaje w zamian niż daje z siebie. Urzeka mnie dobro, jakie znajduje w innych  mówi.

- Dzięki wolontariatowi otworzyłam się bardziej na ludzi, rozwinęłam umiejętność rozmowy, potrafię też dostrzec więcej dobra wokół siebie i chęci do działania w innych osobach. Uwierzyłam w siebie w swoje umiejętności i zdolności. Mimo trudu pracy do Szlachetnej Paczki się wraca - co roku - niczym bumerang - podkreśla.

Była SuperW w różnych rejonach Gdańska, obecnie jest liderem w Sopocie. - Spotykam w paczce innych wolontariuszy liderów, motywujemy siebie nawzajem, bo chcemy działać i pomagać. Pozwala nam to odkrywać dobro w innych ludziach - rodzinach, darczyńcach, sponsorach - mówi.

Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości wystartuje 16 listopada o godz. 11 w Gdyni. Wolontariusze przejdą Skwerem Kościuszki, Aleją Jana Pawła II w kierunku Pomnika Żagli, przy Akwarium Gdyńskim. Tam odbędzie się finalne otwarcie Bazy Rodzin.

Szlachetna Paczka to system pomocy bezpośredniej, który ogromną skalę działania łączy z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Przez 18 lat w działania Paczki włączyło się blisko 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

Akademia Przyszłości od 16 lat łączy wolontariuszy, którzy mają chęć zmieniania świata z dziećmi, które mają w sobie nieodkryty jeszcze w pełni potencjał oraz darczyńców, którzy chcą wspierać małych studentów Akademii w odkrywaniu swoich nawet najmniejszych sukcesów. Jeden wolontariusz przez jeden rok szkolny spotyka się z jednym dzieckiem ze szkoły podstawowej. Wspiera ich darczyńca. Oprócz spotkań indywidualnych zapraszamy dzieci także na Inaugurację, podczas której dostają najprawdziwsze Indeksy Sukcesów.