Długi łańcuch

Andrzej Grajewski

|

GN 45/2019

publikacja 07.11.2019 00:00

Naród trwa przez kolejne pokolenia, tworzące długi łańcuch wspólnot powiązanych pokrewieństwem, językiem, kulturą i pamięcią. Każde z nich wnosiło do naszego dziedzictwa coś nowego, bazując na doświadczeniach i wartościach poprzedników.

Pokolenie legionistów Piłsudskiego kojarzymy z odzyskaniem niepodległości w 1918 r. Pokolenie legionistów Piłsudskiego kojarzymy z odzyskaniem niepodległości w 1918 r.
nac

Można wskazać trzy obszary konstytuujące pokolenie świadome swej podmiotowości. To wymiar biologiczny – determinuje go narodzenie się w tym samym lub sąsiednich rocznikach; społeczny – uczestniczenie w identycznych wydarzeniach politycznych, społecznych i kulturowych; ideowy – wyraża się on w przekonaniu o przynależności do określonej grupy społecznej, akceptacji dla pewnych wzorców zachowań oraz zbliżoną oceną procesów historycznych, w których przyszło im uczestniczyć. W takim ujęciu spoiwem łączącym konkretne biografie jest nie tylko data urodzenia, ale przede wszystkim wspólne doświadczenie, dzięki któremu ludzie stawali się pokoleniem.

Powstańcy, pozytywiści, legioniści

Tak rozumiane pokolenia w oczywisty sposób kształtowały naszą historię, zwłaszcza od czasu utraty niepodległości. Na przemian następowały pokolenia bojowników walczących zbrojnie o niepodległość i pozytywistów, skoncentrowanych na pracy organicznej i pomnażaniu substancji materialnej narodu. Po żołnierzach napoleońskiej epopei, powstańcach listopadowych i styczniowych przychodziły pokolenia oddające się pracy organicznej, tworzące zręby społeczeństwa obywatelskiego opartego na szerokiej edukacji i reformach społecznych.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.