Odkryto kolejne szczątki ludzkie na Westerplatte

Piotr Piotrowski

publikacja 16.10.2019 18:03

Po raz czwarty w ostatnich dniach natrafiono na fragmenty kości szkieletu na polu bitwy z września 1939 r. Archeolodzy są zdania, że ponownie odkryli szczątki polskiego żołnierza.

Odkryto kolejne szczątki ludzkie na Westerplatte Pole bitwy na Westerplatte jest miejscem, gdzie po raz kolejny w ostatnich dniach odnaleziono ludzkie szczątki - najpewniej żołnierza polskiego poległego we wrześniu 1939 r. GZDiZ

W miejscu prowadzenia wykopalisk na półwyspie we wtorek dokonano odkrycia kolejnych szczątków ludzkich.

- Archeolodzy zlokalizowali kolejny, czwarty nienaruszony w trakcie ekshumacji 1940 r. wkop grobowy na Westerplatte. W odległości około 1 m od szkieletu nr 1, na głębokości około 1,5 m od współczesnej powierzchni gruntu, w prostokątnym wkopie grobowym natrafiono na kości kończyn dolnych wraz z zachowanymi butami saperskimi. Położenie znalezisk może wskazywać, że poległy został złożony na plecach. Szczegółowe informacje i weryfikacja będzie możliwa po całkowitym oczyszczeniu zalegających w grobie szczątków - mówi Hanna Mik z Muzeum II Wojny Światowej, które prowadzi wykopaliska w miejscu bitwy.

Najprawdopodobniej są to zwłoki żołnierza polskiego, obrońcy Westerplatte. Do 14 października br. odnaleziono trzy szkielety ludzkie, w tym jeden fragmentaryczny, a także ponad 260 pojedynczych kości ludzkich oraz ich fragmentów. Znaleziono przy nich polskie wyposażenie żołnierskie, m.in. pas z ładownicami i pojemnik na polską maskę przeciwgazową.

Ponadto zachowały się guziki mundurowe, a także polskie monety z lat 30. XX w. Wszystkie odnalezione szczątki zostaną poddane specjalistycznym badaniom, m. in. porównawczym badaniom DNA, by ustalić tożsamość poległych. Według relacji i dokumentów historycznych, na Westerplatte od 1 do 8 września poległo lub zmarło 16 polskich żołnierzy.

Prowadzone przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku prace na terenie Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy wojskowej.