Konto dobrze dopasowane

Wiesława Dąbrowska-Macura

|

GN 41/2019

publikacja 10.10.2019 00:00

Ponad 7,5 mln klientów otworzyło rachunki w PKO Banku Polskim. Bo bez konta bankowego trudno funkcjonować we współczesnym świecie.

Dzięki własnemu kontu bankowemu dziecko nauczy się rozsądnie zarządzać swoim budżetem. Dzięki własnemu kontu bankowemu dziecko nauczy się rozsądnie zarządzać swoim budżetem.
henryk przondziono /foto gość

Posiadanie konta osobistego ułatwia codzienne życie. To na nie wpływa nasza pensja czy emerytura. Dzięki niemu możemy zlecać przelewy, opłacać bieżące rachunki i regulować różne płatności czy dokonywać zakupów w sklepach internetowych. A dzięki powiązanej z kontem karcie płatniczej nie musimy nosić przy sobie gotówki. Rachunek osobisty z dostępem do bankowości elektronicznej i mobilnej ułatwia także oszczędzanie, ponieważ bardzo wygodnie, nie wychodząc z domu, możemy inwestować nasze nadwyżki finansowe. Z kontem bankowym po prostu łatwiej jest zarządzać domowym budżetem.

Wygodne otwarcie

W PKO Banku Polskim można otworzyć konto osobiste przez internet, w placówce banku albo poprzez kontakt z infolinią. Aby zrobić to przez internet, wystarczy wejść na stronę internetową banku i wypełnić wniosek. Kiedy już go złożymy, na podany przez nas adres e-mail otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku i numer klienta. Ten numer będzie nam potrzebny do tego, aby zalogować się do serwisu iPKO, by nadać tylko nam znane hasła dostępu do naszego rachunku. Na razie dostęp do konta będzie ograniczony, tzn. będziemy mogli się na nie zalogować, ale nie będziemy mogli zlecić żadnej transakcji. W pełni będziemy mogli korzystać ze swego konta dopiero po podpisaniu umowy z bankiem, którą dostarczy nam kurier.

W placówce PKO BP konto osobiste założy nam pracownik. On również przygotuje umowę, którą od razu podpiszemy. Może też pomóc nam aktywować usługę bankowości elektronicznej. Jeśli natomiast zdecydujemy się na otwarcie konta za pośrednictwem infolinii, wystarczy zadzwonić pod numer 800 302 302 z telefonu stacjonarnego lub +48 81 535 60 60, jeśli korzystamy z telefonu komórkowego, i zastosować się do wskazówek konsultanta, który wypełni za nas wniosek. Umowę o prowadzenie konta dostarczy nam do podpisania kurier.

Jak widać, nie jest trudno stać się posiadaczem rachunku osobistego w PKO Banku Polskim. Ten największy w Polsce bank ma w ofercie różne konta – dopasowane do wieku potencjalnych posiadaczy, ich oczekiwań, potrzeb czy sytuacji rodzinnej i życiowej.

Dla najmłodszych klientów

Dla nich PKO Bank Polski proponuje Konto Dziecka (dla dzieci do 13. roku życia) oraz Konto Pierwsze, adresowane do młodzieży w wieku 13–18 lat. A warto założyć konto dziecku, ponieważ korzystanie z niego będzie doskonałą formą edukacji ekonomicznej. Dzięki temu dziecko, pod kontrolą rodziców, nauczy się korzystać z bankomatu, posługiwać się kartą płatniczą, bezpiecznie obsługiwać bankowość elektroniczną i mobilną, a przede wszystkim rozsądnie zarządzać własnym budżetem, podejmować odpowiedzialne decyzje finansowe oraz korzystać z produktów bankowych.

Oczywiście dziecko nie może samo założyć własnego rachunku bankowego. Mogą to zrobić rodzice (albo opiekunowie prawni), którzy mają już konto w PKO Banku Polskim, i to oni odpowiadają za operacje wykonywane na dziecięcym koncie. Oni również, za pośrednictwem serwisu iPKO, mają pełną kontrolę nad tym, co dzieje się na rachunku ich dziecka – mogą np. sprawdzać stan konta i historię operacji, ustalać limity wypłat z bankomatu czy płatności kartą oraz zasilać konto, wpłacając na nie np. kieszonkowe. Dziecko natomiast może bezpłatnie, pod czujnym okiem opiekunów, dokonywać różnych operacji, np. zlecić przelew czy doładować telefon. Kiedy młody użytkownik Konta Dziecka skończy 13 lat, zostaje ono automatycznie przekształcone w Konto Pierwsze, a dziecko staje się właścicielem rachunku. Nie znaczy to jednak, że może z niego korzystać bez ograniczeń i rodzicielskiej kontroli, mimo że otrzyma własną imienną kartę debetową. Do ukończenia 18 lat rodzice mogą śledzić ruchy na rachunku nastolatka i to oni ponoszą odpowiedzialność za dokonywane na nim transakcje. Konto Pierwsze można założyć przez internet, a umowę o prowadzenie rachunku musi podpisać zarówno dziecko – posiadacz konta, jak i jego rodzice.

Do wyboru

PKO Konto dla Młodych to propozycja dla osób w wieku od 18 do 26 lat. Jego otwarcie i prowadzenie są bezpłatne. Bank nie pobiera też opłat za wypłaty gotówki w bankomatach w Polsce i za granicą ani za krajowe przelewy internetowe czy udzielenie limitu odnawialnego. Darmowa jest również karta płatnicza z możliwością dokonywania płatności zbliżeniowych, jeśli zostanie użyta do uregulowania płatności bezgotówkowych co najmniej cztery razy w miesiącu. Konto to zapewnia też łatwy dostęp do bankowych usług elektronicznych oraz mobilnych dzięki internetowemu serwisowi iPKO oraz aplikacji IKO, która umożliwia sprawdzanie stanu konta, dokonywanie przelewów (również na numer telefonu), płatności czy wypłacanie gotówki z bankomatu za pośrednictwem kodu BLIK. Korzystając z IKO, można też zakładać lokaty oraz oszczędzać pieniądze dzięki wirtualnym skarbonkom.

Najbardziej uniwersalnym i najpopularniejszym ze wszystkich oferowanych przez PKO Bank Polski rachunkiem dla dorosłych klientów jest Konto za Zero. Zapewnia ono darmowy dostęp do różnych operacji bankowych. Bank nie pobiera opłaty za prowadzenie konta, korzystanie z karty debetowej (wystarczy, że co miesiąc zapłacimy nią za zakupy 300 zł), wypłaty gotówki z bankomatu, przelewy krajowe dokonywane przez serwis iPKO oraz aplikację mobilną IKO. Bardzo wygodna jest dostępna w ramach tego konta usługa płacenia za pomocą kodu BLIK lub poprzez opcję „płacę z iPKO”, która umożliwia płacenie w sklepach internetowych, na aukcjach online oraz na portalach zakupowych bez potrzeby wypełniania formularza przelewu czy podawania numeru karty lub konta.

Dla rodzin otrzymujących świadczenie Rodzina 500+ dobrym wyborem będzie Konto za Zero Rodzina 500+. Może to być wspólny rachunek rodziców i dzieci, na który będą przelewane pieniądze ze świadczenia. Wśród oferowanych przez to konto usług jest możliwość złożenia wniosku o świadczenie Rodzina 500+.

Dla osób sporo podróżujących po świecie ciekawą propozycją jest Konto bez Granic. Jego zaletą jest łatwe korzystanie z serwisu iPKO oraz aplikacji IKO. Bardzo ułatwia to zarządzanie zdeponowanymi na rachunku pieniędzmi. Tak jak w przypadku pozostałych oferowanych przez PKO BP kont, także to zapewnia darmowe wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą, a także przelewy krajowe realizowane internetowo i telefonicznie – poprzez korzystanie z Contact Center, a także w oddziale.

Wcale nie trudna decyzja

Aby wybrać odpowiednie dla siebie konto, powinniśmy najpierw zastanowić się, do czego ono nam jest potrzebne i jakie są nasze możliwości finansowe. Jeżeli prowadzimy spokojne życie, wystarczy nam rachunek, na którym będziemy przeprowadzać tylko podstawowe operacje, tj. zasilać go pieniędzmi (wpłacać gotówkę w okienku albo otrzymywać np. wynagrodzenie czy emeryturę), wypłacać te pieniądze w okienku lub bankomacie, a także przelewać je na inny rachunek, np. płacąc za gaz, prąd czy mieszkanie. Oczywiście w dzisiejszych czasach dobrze mieć do takiego rachunku dostęp przez internet czy smartfona. Warto mieć też możliwość otrzymania do takiego rachunku karty płatniczej, dzięki czemu wygodniej i bezpieczniej będziemy mogli korzystać z naszych pieniędzy.

Jeżeli prowadzimy aktywne życie i mamy wyższe przychody pozwalające na gromadzenie oszczędności, warto wybrać konto dające nam także możliwość zakładania lokat, wykupywania polis ubezpieczeniowych, dostęp do rynku kapitałowego, a także wyrobienia sobie prestiżowych kart płatniczych ułatwiających dostęp do różnych usług, jak wynajem hotelu czy samochodu, kiedy podróżujemy po świecie.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rodzaju rachunku warto przeanalizować ofertę dostępną w serwisie internetowym PKO BP (https://www.pkobp.pl). Można też zasięgnąć informacji u konsultanta – w placówce banku lub poprzez kontakt z infolinią – który przedstawi szczegóły oferty, odpowie na pytania i wyjaśni wszelkie wątpliwości.•

 

Materiał powstał we współpracy z PKO BP

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.