Pomieszanie z poplątaniem

Marcin Jakimowicz

|

GN 38/2019

publikacja 19.09.2019 00:00

Wybierz sobie płeć, partnera, dziecko, wyznanie, datę śmierci. Zmień to, jak zmieniasz smartfona czy konto bankowe. Jesteś totalnie wolny, pamiętaj!

Pomieszanie z poplątaniem ISTOCKPHOTO

Hitem internetu jest filmik, w którym 35-letni Benjamin Aaron Shapiro, znany za oceanem komentator polityczny, pisarz, prawnik i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, rozmawia z feministką o tym, czy tożsamość płciowa jest niezależna od płci biologicznej. – Nie jesteś mężczyzną jedynie dlatego, że tak myślisz. To nie zależy od twojej opinii. Twierdzenie, że płeć lub tożsamość jest płynna, nie jest prawdziwe – opowiada redaktor naczelny portalu The Daily Wire. I dodaje:– Nie odmawiam ci człowieczeństwa, ale mówię, że nie jesteś tej płci, którą sobie wybrałaś. Jesteś stuprocentowym człowiekiem, ale jeśli zamierzasz mi narzucać, że muszę udawać, że mężczyźni są kobietami, a kobiety mężczyznami, to nie mogę się na to zgodzić. Nie będę modyfikował podstaw biologii, ponieważ zagrażają one twojemu subiektywnemu odczuciu. Przez całą historię ludzkości chłopiec oznaczał chłopca, a dziewczyna dziewczynę. Jeśli nazwę cię łosiem, czy to znaczy, że staniesz się łosiem?

Ponieważ studentka nie dawała za wygraną, Shapiro zapytał: – Ile masz lat? – 22 – odpowiedziała. – A dlaczego nie 60? Z jakiego powodu nie możesz się identyfikować jako 60-latka? (dziewczynę zamurowało). – A przecież wiek jest znacznie mniej istotny niż tożsamość płciowa. Nie możesz w magiczny sposób zmienić swojej płci. Nie możesz magicznie zmienić swojego wieku.

Żyjemy w czasach, gdy wszystko staje się umowne.

Nazywaj rzeczy po imieniu

Mocny reflektor oświetlał Marcina Konika, który grał Boga. A siedzący na wózku inwalidzkim Bóg stwarzał w Siemiatyczach, Krynkach i Orli świat. Oddzielał światło od ciemności, dzień od nocy, wody ponad sklepieniem od wód pod sklepieniem.

Przez kilka dni mocny reflektor oświetlał słowo „oddzielenie”. Sporo o tym rozmawialiśmy w czasie wojaży po Podlasiu, na które krakowska ekipa teatru Exit przyjechała z poruszającym spektaklem „Genesis”.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.