Kielce oddały hołd ofiarom z WTC

KAI

dodane 11.09.2019 18:00

W 18. rocznicę zamachu na World Trade Center kielczanie spotkali się pod pomnikiem Homo Homini, aby oddać hołd ofiarom zamachu z 11 września 2001 roku.

Kielce oddały hołd ofiarom z WTC W zamachu 11 września 2001 roku zginęło niemal trzy tysiące osób pixabay

Homo Homini był pierwszym pomnikiem w Europie upamiętniającym ofiary zamachu. W oficjalnej uroczystości uczestniczyli żołnierze amerykańscy, polscy, służby mundurowe, delegacje władz, posłowie i parlamentarzyści oraz uczniowie.

Inaugurując uroczystość wojewoda Agata Wojtyszek odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego. "Ataki terrorystyczne 11 września 2001 roku odebrały życie tysiącom niewinnych ludzi i wstrząsnęły nami wszystkimi, wpłynęły na naszą rzeczywistość i zmieniły nasz świat. Dzisiaj oddajemy cześć ofiarom terroru" - napisał w liście premier Morawiecki.

Kompanię honorową wystawiła Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Państwowej Straży Pożarnej oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Z kolei wojska amerykańskie reprezentowali żołnierze stacjonujący na co dzień w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu w województwie wielkopolskim.

Podpułkownik Matthew Hofmeister, przedstawiciel konsulatu USA w Krakowie zauważył, że po zamachach z 11 września, żaden inny kraj nie odpowiedział tak zdecydowanie jak Polska. - Kiedy Ameryka jest zjednoczona z innymi narodami, takimi jak Polska, jesteśmy silniejsi - podkreślał Matthew Hofmeister. Przypomniał także, że sześciu Polaków znalazło się wśród ofiar zamachów. - 18 lat temu 19 terrorystów zabiło 2977 niewinnych osób z 30 krajów w jednym z najbardziej tchórzliwych ataków, jaki świat widział do tej pory.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych zaapelował o solidarność w walce z wszelkim terroryzmem. - To obowiązek wszystkich, którzy uważają, że z terroryzmem trzeba walczyć. Obecność Amerykanów jest symbolem braterstwa, jest to też symbol, że tę współpracę chcemy rozwijać i pogłębiać. Przykładem jest deklaracja o współpracy obronnej, którą w tym roku podpisali prezydenci Polski i USA.

- Otoczmy modlitwą ofiary tego tragicznego terrorystycznego wydarzenia. Naszym obowiązkiem jest troska o pokój i o to, aby dobro zwyciężało nad złem - dodał senator Jarosław Rusiecki.

11 września 2001 r. terroryści porwali cztery samoloty, a potem uderzyli w wieże World Trade Center w Nowym Jorku oraz Pentagon. Jeden z samolotów miał rozbić się o Biały Dom, ale dzięki akcji pasażerów i załogi nie osiągnął celu. W zamachu zginęło niemal trzy tysiące osób.

Pomnik Homo Homini - pierwszy w Europie upamiętniający tragedię - został odsłonięty w piątą rocznicę tych wydarzeń. Monument składa się z dwóch siedmiometrowych jedynek pochylonych ku sobie, przeciętych samolotami. Na jednej z nich przymocowano tabliczki z nazwami sześciu miast, w których zginęli ludzie podczas kolejnych ataków terrorystycznych - to Biesłan, Moskwa, Madryt, Londyn, Bali i Bombaj. Pomnik zaprojektował artysta Adam Myjak.