Salut narodowy i uderzenie w dzwon "Pamięć i Przestroga" na pl. Piłsudskiego w Warszawie

PAP

dodane 01.09.2019 14:24

Salut narodowy i uderzenie w dzwon "Pamięć i przestroga" to kolejne elementy trwającej w niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W ceremonii biorą udział goście z całego świata.

Salut narodowy i uderzenie w dzwon "Pamięć i Przestroga" na pl. Piłsudskiego w Warszawie Uroczystości na Placu Piłsudskiego. Salut armatni. W Warszawie, 1 bm. trwają centralne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. PAP/Wojciech Olkuśnik

Po salucie narodowym - 21. wystrzałach armatnich, zabrzmiał dzwon "Pamięć i Przestroga". W dzwon jako pierwszy uderzył prezydent Andrzej Duda, następnie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence, a po nich inni zaproszeni goście. Dzwon ten zostanie darowany miastu Wieluń.

Słowa "pamięć i przestroga" są motywem przewodnim uroczystości. Słowa te znajdą się też na szarfie wieńca, który zostanie złożony przez prezydentów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 salwami pancernika "Schleswig-Holstein" oddanymi w kierunku Westerplatte i zbombardowaniem Wielunia.