Wakacyjna apteczka

Anna Leszczyńska-Rożek

|

Nowy Numer 28/2019

dodane 11.07.2019 00:00

W razie niespodziewanych infekcji czy innych zdarzeń losowych na wakacjach przyda się uniwersalny zestaw leków. Dzięki niemu można złagodzić pierwsze objawy, a w ekstremalnych warunkach – przetrwać najgorsze.

Przygotowanie apteczki przed podróżą jest niezbędne. Do posiadania jej w samochodzie obligują nas zresztą przepisy. Pamiętajmy szczególnie o środkach opatrunkowych i przeciwbólowych. Przygotowanie apteczki przed podróżą jest niezbędne. Do posiadania jej w samochodzie obligują nas zresztą przepisy. Pamiętajmy szczególnie o środkach opatrunkowych i przeciwbólowych.
istockphoto

Co zabrać ze sobą na wakacje? Lista potrzebnych rzeczy jest zazwyczaj długa. Wśród niezbędnych środków pielęgnacyjnych czy higienicznych nie zawsze znajdzie się miejsce na lekarstwa i niezbędnik opatrunkowy. Pytanie, czy zawsze należy zabierać ze sobą leki, a jeśli tak, to jakie i ile?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba na wstępie zastanowić się, czy w miejscu, gdzie spędzimy urlop, mamy bezproblemowy dostęp do lekarza i opieki medycznej oraz czy w razie choroby będziemy mogli kupić leki w aptece. Jeśli tak, to sprawa ewentualnych chorób czy drobnych urazów nie powinna nas martwić. Drugą kwestią do rozważenia jest liczba osób i ich potrzeby oraz prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Inaczej skompletujemy apteczkę na samotny wyjazd w góry, a inaczej na podobną wyprawę z dziećmi. One częściej narażone są na rozmaite zadrapania, otarcia, uszkodzenia skóry po upadkach czy ukąszeniach. Inaczej też zaopatrzymy się w leki, jadąc z osobą starszą. Od tego, ile osób będzie nam towarzyszyć podczas wakacyjnej wyprawy, zależy też ilość zabieranych środków. Warto pamiętać, że nie zawsze musimy pakować leki do pudełek. Czasem wystarczy kilka sztuk tabletek w jednym przyciętym nożyczkami blistrze. Jest to szczególnie istotne na przykład w przypadku podróży samolotem, gdzie liczy się każdy kilogram nadwagi bagażu. W przypadku lekarstw używanych rzadziej dobrze jest jednak pamiętać o zabraniu ulotki. Kolejną sprawą są leki przyjmowane stale. Jeśli jedziemy do miejsca, w którym nie będziemy mieli możliwości kupienia lekarstw, dobrze jest zabrać ze sobą odliczoną ich ilość i kilka dodatkowych dawek na zapas.

Warto też zastanowić się nad sposobem zapakowania apteczki. Lekarstwa w luźnych blistrach zapakowane do miękkiej kosmetyczki w wypełnionym po brzegi plecaku mogą się zgnieść i powypadać z opakowań. Lepiej też unikać szklanych czy nieszczelnych butelek z płynami. Jeśli musimy takie zabrać, to warto zabezpieczyć je dodatkowo taśmą uszczelniającą i umieścić w szczelnie zamkniętym woreczku. Można rozważyć podział apteczki na kilka części. Lekarstwa najczęściej używane włożyć do bagażu podręcznego lub do zewnętrznej, łatwo dostępnej kieszeni plecaka, a resztę apteczki zapakować gdzieś głębiej w bagażu.

Urazy i uszkodzenia

Podczas wędrówek pieszych, wycieczek rowerowych czy innych aktywności w terenie może zdarzyć się upadek. Nawet jeśli jest niegroźny, warto zadbać o zabezpieczenie rany czy otarcia. Przyczyni się to do szybszego gojenia i braku komplikacji w dalszej wędrówce. Do niezbędnych rzeczy pomocnych przy tego typu wypadkach zaliczają się przede wszystkim: chusta trójkątna, agrafki, nożyczki, pęseta, zestaw jałowych gazików oraz takich, które są już nasączone środkiem dezynfekującym. Przydadzą się też zestaw plastrów w różnych rozmiarach (od zwykłego na rolce po żelowe na odciski), bandaże zwykły i elastyczny oraz uniwersalny środek dezynfekujący rany. Na dłuższe wycieczki w odludne tereny można też zabrać plastry chirurgiczne, zwijane elastyczne szyny do usztywniania i preparaty łagodzące opuchliznę czy stany zapalne. Są one pomocne w przypadku zwichnięć czy złamań. Przydadzą się też preparat antybakteryjny do przemywania rąk, krople do oczu i środki przeciwbólowe.

Infekcje

Infekcje podczas podróży mogą być różne i zależą od miejsca, do którego się wybieramy. Przed wyjazdem w egzotyczną podróż lepiej dobrze rozeznać niebezpieczeństwa, z jakimi możemy się spotkać. Jeśli planujemy dłuższy pobyt, informacje na temat zagrożeń możemy uzyskać u lekarzy zajmujących się chorobami tropikalnymi. Dobrze też sprawdzić informacje na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Na tej samej stronie powinny być również dostępne aktualne zalecenia odnośnie szczepień obowiązkowych i zalecanych. Niektóre z nich trzeba wykonać z dużym wyprzedzeniem, dlatego planując daleką podróż, trzeba też zaplanować odpowiednio wcześniej zabezpieczenie naszego zdrowia.

W przypadku mniej ekstremalnych wyjazdów warto zabrać ze sobą środki na różnego rodzaju infekcje bakteryjne. Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem można wykupić skuteczne leki na infekcję gardła czy przewodu pokarmowego. Przydadzą się też te, których zazwyczaj używamy w domu, o działaniu przeciwwirusowym. W podróży nietrudno także o infekcje grzybiczne. Warto o tym pamiętać i kupić odpowiednie lekarstwo. Wreszcie w apteczce przyda się też termometr. Najlepiej, aby był niewielki i odporny na potłuczenie czy uszkodzenia mechaniczne.

Ukąszenia

W plenerze nietrudno o ukąszenia owadów. Choć z reguły nie są groźne, mogą dostarczać nieprzyjemnych doznań i być uciążliwe. W kraju poza komarami, pszczołami i osami chyba najbardziej niebezpieczne są kleszcze. Do ich usuwania można znaleźć w aptekach wiele różnych przyrządów. Warto też pamiętać o specyfikach odstraszających owady. W połączeniu z odpowiednim strojem mogą być skuteczną ochroną przed uciążliwymi ukąszeniami. Można też pomyśleć (szczególnie kiedy podróżujemy z dziećmi) o środkach łagodzących bąble po ukąszeniach oraz o chroniących nas moskitierach. Zajmują niewiele miejsca, a są niezwykle skuteczne. Jeśli jesteśmy alergikami, reagującymi nie tylko na ukąszenia, ale też na pyłki czy żywność, dobrze jest zabrać ze sobą odpowiednie dla nas, sprawdzone leki.

Dużo nieprzyjemnych dolegliwości może przysporzyć nam zbyt intensywne wystawianie się na słońce. Warto o tym pomyśleć, zabezpieczając skórę odpowiednim ubiorem i kremem z wysokim faktorem (50+). Przed wyjazdem nie zaszkodzi powtórzyć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Jednak nawet jeśli jesteśmy w stanie zabezpieczyć siebie i współtowarzyszy wyjazdu, w zależności od choroby czy urazu dobrze jest w najbliższym miejscu udać się do lekarza i skontrolować stan zdrowia. Aktywnie spędzany czas to z reguły sporo niespodziewanych zdarzeń i przygód. I to jest piękne w wakacyjnych wyprawach! Aby nie kończyły się zbyt szybko, warto przemyśleć, co zabierzemy w bagażu… na wszelki wypadek.•

Apteczka samochodowa

W różnych krajach obowiązują różne wytyczne odnośnie do wyposażenia i posiadania apteczki w samochodzie. W krajach Unii Europejskiej apteczka samochodowa musi spełniać normę DIN 13164. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić daty ważności wyposażenia apteczki i jej zawartość. Standardowa apteczka powinna zawierać: • opatrunki (typu G, M, K) dające możliwość zaopatrzenia ran • zestaw różnej wielkości plastrów (z opatrunkiem i bez) • opaski elastyczne i półelastyczne pomocne do zabezpieczenia zwichnięć • chusty opatrunkowe różnych rozmiarów • kompresy jałowe z gazy • chusty trójkątne do stabilizacji kończyn w przypadku zwichnięć i złamań • nożyczki • 4 szt. rękawic (najlepsze są winylowe) • koc ratunkowy (160 cm/210 cm) • ustnik do sztucznego oddychania oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy i wykaz telefonów ratunkowych (jadąc za granicę, warto zapisać sobie numery obowiązujące na danym terenie).