Jak w piecu

Tomasz Rożek

|

GN 27/2019

publikacja 04.07.2019 00:00

Tegoroczne lato zapowiada się wyjątkowo gorąco. Wiele wskazuje na to, że do ekstremalnych temperatur powinniśmy się przyzwyczaić i zaadaptować. Co robić, gdy na termometrze za oknem brakuje skali?

Jak się ubrać w czasie upału? Najlepiej tak, jak ubierają się ludzie mieszkający w krajach, gdzie panują wysokie temperatury. Jak się ubrać w czasie upału? Najlepiej tak, jak ubierają się ludzie mieszkający w krajach, gdzie panują wysokie temperatury.
henryk przondziono /foto gość

Udar cieplny i poparzenie skóry to realne zagrożenia, z jakimi możemy się zmierzyć w upalne i słoneczne dni. Na udar najbardziej narażone są małe dzieci, bo u nich system kontroli i utrzymania stałej temperatury ciała nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Drugą grupą zwiększonego ryzyka są osoby starsze i te, które cierpią na dolegliwości układu krążenia. Czym objawia się udar? Podwyższoną temperaturą ciała, zawrotami głowy, nudnościami, zaburzeniami widzenia i zwiększonym tempem oddychania. W skrajnych przypadkach może dochodzić do utraty przytomności. Gdy u kogoś występują wymienione objawy, trzeba szybko wezwać pogotowie ratunkowe. Zanim przyjedzie, cierpiącą osobę trzeba przenieść do chłodnego i zacienionego miejsca oraz spróbować ją schłodzić, np. polewając wodą albo kierując na nią wentylator. Co robić, by ryzyko udaru zminimalizować? Przede wszystkim trzeba dużo pić.

Ale samo picie to za mało. Wychodząc na zewnątrz, trzeba zadbać o zakrycie głowy. To szczególnie dotyczy osób, które mają na głowie włosy rzadkie, krótkie albo nie mają ich wcale. Głowa i twarz są bardzo ukrwione i działają jak chłodnica. Gdy jest gorąco albo gdy wykonujemy pracę fizyczną, to właśnie na głowie, na czole i na policzkach najszybciej pojawiają się kropelki potu. To tutaj dużo naczyń krwionośnych przebiega blisko powierzchni skóry i dzięki temu chłodzenie jest najwydajniejsze. Ale gdy temperatura niebezpiecznie wzrasta, to właśnie twarz i głowa powinny być szczególnie chronione.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.