Wizyta nieproszonego gościa

Maciej Legutko

|

GN 27/2019

publikacja 04.07.2019 00:00

Gwałtowne protesty Gruzinów przeciwko wizycie w Tbilisi deputowanego rosyjskiej Dumy zaowocowały ponowną eskalacją napięcia na linii Gruzja–Rosja.

Protestujący przed gruzińskim parlamentem domagali się dymisji premiera z powodu wizyty w Gruzji rosyjskiego parlamentarzysty znanego z antygruzińskiego nastawienia. Protestujący przed gruzińskim parlamentem domagali się dymisji premiera z powodu wizyty w Gruzji rosyjskiego parlamentarzysty znanego z antygruzińskiego nastawienia.
ZURAB KURTSIKIDZE /EPA/pap

Gruzińskie Marzenie zaprosiło tu rosyjskiego okupanta i pozwoliło mu siedzieć na fotelu przewodniczącego. (…) to policzek dla współczesnej historii Gruzji – zdanie Elene Khoshtarii, szefowej partii Europejska Gruzja, trafnie oddaje wysoką temperaturę panujących obecnie w Gruzji nastrojów. Wszystko wskazuje na to, że władza zwyczajnie zlekceważyła możliwe konsekwencje wizyty 20 czerwca w Tbilisi deputowanego rosyjskiej Dumy Siergieja Gawriłowa z okazji posiedzenia międzynarodowej organizacji związanej z Kościołem prawosławnym. Tymczasem skutkiem są największe od lat niepokoje w Gruzji: próba szturmu budynku parlamentu i kilkudniowe protesty. Demonstranci wymusili już natychmiastowe zakończenie zjazdu organizacji, wyjazd Gawriłowa, dymisję marszałka gruzińskiego parlamentu, a obecnie domagają się przedterminowych wyborów i oddania władzy przez partię Gruzińskie Marzenie. Zamieszki w Tbilisi uwidaczniają nadal ogromny gniew Gruzinów na Rosję, ale też stale pogłębiające się podziały polityczne w kraju. Tymczasem Moskwa wykorzystuje sytuację do wyprowadzenia bolesnego ciosu w gruzińską gospodarkę.

Wypędzenie posła

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.