Seniorzy za kółkiem

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 26/2019

publikacja 27.06.2019 00:00

Starsi kierowcy to norma na naszych drogach. Na co powinni zwracać uwagę, poruszając się samochodami?

Słabszy refleks, wzrok i słuch, gorsza koncentracja uwagi – te związane z wiekiem ograniczenia mają wpływ na zdolność kierowania pojazdami. Słabszy refleks, wzrok i słuch, gorsza koncentracja uwagi – te związane z wiekiem ograniczenia mają wpływ na zdolność kierowania pojazdami.
krzysztof błażyca /foto gość

Prowadzone od lat badania nad tą grupą wiekową wykazują, że wzrost liczby kierowców powyżej 55. roku życia ma nieznaczny wpływ na liczbę kolizji i wypadków. Jednak swoje ograniczenia psychofizyczne starsi kierowcy rekompensują wolniejszą i bezpieczniejszą jazdą po znanych i mniej ruchliwych drogach. Unikają też jazdy nocą, na dłuższych dystansach i pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Ponad 80 proc. kierowców seniorów uważa, że używanie podczas jazdy samochodem telefonu komórkowego jest niebezpieczne. Jak podaje Instytut Transportu Samochodowego, niemal 50 proc. wypadków z udziałem osób starszych ma miejsce w pobliżu skrzyżowań. To właśnie tam kierowca musi podejmować sporo decyzji w krótkim czasie, a do tego potrzebne są: koncentracja, refleks, dobry słuch i wzrok oraz sprawność ruchowa.

Jak ocenić swoje umiejętności kierowania samochodem, tak aby jazda była bezpieczna nie tylko dla kierowcy, ale i dla innych użytkowników dróg?

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.