Wspólnota zaufania

Jakub Jałowiczor

|

GN 24/2019

publikacja 13.06.2019 00:00

Czy można być w Kościele, nie ufając mu? Czy przynależność do tej wspólnoty oznacza, że patrzy się na nią bezkrytycznie?

Odsetek młodych ludzi uważających się za głęboko wierzących od 20 lat utrzymuje się na stałym poziomie od 6 do 8 proc. Odsetek młodych ludzi uważających się za głęboko wierzących od 20 lat utrzymuje się na stałym poziomie od 6 do 8 proc.
JóZEF WOLNY /foto gość

Zaufanie do instytucji Kościoła w Polsce jest rekordowo niskie – wynika z badania CBOS opublikowanego pod koniec maja. 48 proc. respondentów stwierdziło, że takie zaufanie ma. Nie ma go natomiast 40 proc. pytanych. Tak źle nie było od 1995 r. Sytuacja jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, niż pokazują wyniki sondażu.

Wiem lepiej

Jeszcze w marcu ci, którzy oceniali Kościół pozytywnie, stanowili 57 proc. pytanych, natomiast negatywnie oceniało go 32 procent. Autorzy sondażu nie mają wątpliwości, że to efekt filmu „Tylko nie mówi nikomu” pokazującego ofiary księży pedofilów. Badań świadczących o problemie wielu Polaków z Kościołem jest jednak więcej. W ciągu kilku lat wzrósł odsetek osób traktujących moralność jako coś subiektywnego. W 2005 r. 46 proc. badanych przez CBOS było zdania, że o tym, co jest dobre, a co złe, każdy powinien decydować sam.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.