Recenzje

GN 23/2019

publikacja 06.06.2019 00:00

Marek Krajewski
Dziewczyna 
o czterech palcach
Znak
Kraków 2019
ss. 416 Marek Krajewski Dziewczyna o czterech palcach Znak Kraków 2019 ss. 416

KSIĄŻKI

Partia szachów

Śledczy Popielski musi opuścić ukochany Lwów. Ma zlikwidować komunistyczną bandę dowodzoną przez sowieckiego agenta, która terroryzuje mieszkańców Kresów. To jednak tylko przygrywka do rozpracowania szpiegowskiej afery, która w 1922 r. może zaważyć na losach Polski. W tym przedsięwzięciu znaczącą rolę odegra partia szachów. Na kartach opowieści pojawiają się najważniejsze postacie ówczesnej sceny politycznej, z Piłsudskim na czele. Pisarz z powodzeniem próbuje swych sił w nowym dla siebie gatunku, jakim jest powieść szpiegowska, największą zaś zaletą książki jest znakomicie oddany klimat epoki.

Edward Kabiesz

Zjeżyła mnie ta historia

Niby miłość do świata natury, ratowanie bezbronnych… Ta historia jest jednak tak ckliwa, że nawet miłośnika zwierząt nieco mdli. Poświęcić prawie 130 stron książki opisowi ratowania małego jeżyka? No, słodki on jest, kochany i w ogóle… Ale milion zawartych w opisie szczegółów przyda się chyba tylko tym, którzy wybierają się na weterynarię. Świetnie, że uratowanie Ninny zaowocowało powstaniem ośrodka ratowania jeży we Włoszech, ale to temat co najwyżej na jeden artykuł w gazecie. Być może na ckliwość historii wpłynęło tłumaczenie z włoskiego, w którym, dzięki wielości przymiotników, wszystko wydaje się wyolbrzymione.

Barbara Jaworska

PŁYTY

Górecki inaczej

Ta płyta jest dowodem, jak inspirująca jest muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego. Po raz pierwszy zaskakujące interpretacje jego dzieł w wykonaniu kontrabasisty Marcina Olesia, perkusisty Bartłomieja Olesia i niemieckiego wibrafonisty Christophera Della usłyszałem w czasie ubiegłorocznego festiwalu „Górecki–Penderecki” w NOSPR. Poszedłem na koncert bez przekonania, ale już po pierwszym utworze wiedziałem, że było warto.

Na płycie znalazło się 11 utworów mistrza, poczynając od „Trzech utworów w dawnym stylu”, a kończąc na jednej z trzech „Kołysanek”. Można odnieść wrażenie, że zostały skomponowane dla jazzowego tria braci Olesiów.

Edward Kabiesz

Tajemnice jezuitów

W podtytule filmu znalazło się określenie „mity i prawdy”. Rzeczywiście wokół zakonu przez lata tworzyła się legenda, często nieprzychylna. Film wyjaśnia historię powstania zgromadzenia, pochodzenie jego nazwy, a także opowiada mało znane dzieje jezuitów w Pradze. Kim był Ignacy Loyola, założyciel jezuitów i autor „Ćwiczeń duchowych”? Jak powstał zakon? Jakie były jego cele? Czy istnieje jakieś tajemnicze oblicze zgromadzenia? Tego wszystkiego dowiadujemy się z dokumentu, który przedstawia nie tylko historię, ale także obecną działalność jezuitów.

Edward Kabiesz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.