Pies jak kot?

Tomasz Rożek

|

GN 19/2019

publikacja 09.05.2019 00:00

Naukowcy na jednym z austriackich uniwersytetów postanowili sprawdzić, które zwierzę jest bardziej przyjazne – wilk czy pies. No i wyszło szydło z worka.

Jakie będą psy przyszłości? Takie jak koty – samotnicy lojalni tylko wobec swoich panów? Jakie będą psy przyszłości? Takie jak koty – samotnicy lojalni tylko wobec swoich panów?
henryk przondziono /foto gość

O tym, że psy bywają (mogą być) pomocne i wykazują prospołeczne zachowania, wie niemal każdy, nie tylko właściciele tych czworonogów. To odróżnia je od innych zwierząt domowych, np. kotów. Mówi się, że koty to samotnicy, że chodzą własnymi drogami, podczas gdy psy są towarzyskie i lubią być w grupie. Tylko skąd te cechy się biorą i dlaczego psy je mają, a koty nie?

Skąd my go znamy?

Czy psy zawsze takie były i dlatego – przez swoje prospołeczne podobieństwo do nas – wcześni przodkowie człowieka łatwo znaleźli z nimi wspólny język? Czy może psy stały się prospołeczne dzięki człowiekowi? Jeżeli prawdziwa jest druga hipoteza, to znaczy, że ludzie szczególnie dbali (np. karmiąc czy dając schronienie) o te osobniki, które były przyjazne i pomocne. Równocześnie odrzucali, a pewnie i zabijali osobniki agresywne i mające silną chęć dominacji nie tylko nad innymi psami, ale i nad człowiekiem. W ten sposób przez setki pokoleń wzmocnieniu ulegały cechy, które dzisiaj obserwujemy. Ale dlaczego ten mechanizm nie zadziałał z kotami? Może dlatego, że koty nie nadawały się do pracy i mieliśmy wobec nich inne oczekiwania? Co ciekawe, choć udomowienie psa nastąpiło kilka tysięcy lat przed udomowieniem kota, najprawdopodobniej miało miejsce na tych samych terenach, czyli na obszarach Żyznego Półksiężyca (Egipt, Palestyna, Izrael, Syria, Iran i Irak). Wyjątkowo korzystne warunki klimatyczne i geologiczne spowodowały, że właśnie tam powstawały największe cywilizacje Bliskiego Wschodu. To tam (około 10 tys. lat przed Chrystusem) powstało rolnictwo, a człowiek zaczął udomawiać różne zwierzęta, w tym psy. Miało to miejsce może nawet 15–17 tys. lat temu. Do niedawna obowiązywała hipoteza, że psy były udomawiane więcej niż raz. Bardzo wczesne ślady współpracy psa i człowieka znaleziono np. na Syberii, gdzie psy pomagały w polowaniach.

Wróćmy do cech tych zwięrząt. Pytanie brzmi: czy zaprzyjaźniliśmy się z psami, bo były takie jak my, czy kolejność była odwrotna – stały się takie jak my i dlatego je polubiliśmy? Odpowiedź postanowiła zaleźć grupa badaczy z Wolf Science Center w Wiedniu.

Wilk bardziej pomocny

Dostępne jest 28% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.