Wiemy, kto budował Stonehenge

Red.

dodane 05.05.2019 12:59

Jedna z największych tajemnic tajemnic świata została rozwikłana.

Wiemy, kto budował Stonehenge Stonehenge AUTOR / CC 3.0

Przez setki lat geolodzy i badacze całego świata próbowali odkryć w jaki sposób mogły powstać najsłynniejsze kamienne kręgi sprzed 3 tyś lat p.n.e. Tajemniczy obiekt budził od zawsze wiele emocji i domysłów. Powstało na jego temat wiele teorii. Byli i tacy, którzy powstanie megalitycznej budowli przypisywali obcym cywilizacjom kosmicznym...

Słynna kamienna budowla znajduje się w hrabstwie Wiltshire, 140 km od centrum Londynu i jest jednym z najbardziej symbolicznych obiektów turystycznych w Anglii. Każdego roku odwiedza ją ponad milion osób. Jej budowla rozciągnięta była na wiele etapów i trwała w sumie ponad 1300 lat.

Co do przeznaczenia, naukowcy zgadzają się, że była swojego rodzaju świątynią, miejscem kultu Słońca i Księżyca, ale także stanowiła obserwatorium astronomiczne (czy raczej astrologiczne). W okolicach Stonehenge był także obszar, na którym chowano zmarłych. Stonehenge mogło też być miejscem, gdzie debatowała starszyzna, czymś w rodzaju lokalnego parlamentu.

Teraz, dzięki najnowszej analizie DNA szczątków, odkrytych w pobliżu kamieni, udało się znaleźć odpowiedź na pytanie: kto budował Stonehenge?