5 pożarów wielkich kościołów

Wojciech Teister

dodane 16.04.2019 12:14

W historii dochodziło do dramatów podobnych do poniedziałkowego pożaru katedry Notre Dame. Przedstawiamy pięć przykładów z Polski i ze świata.

Bazylika św. Pawła za Murami. W słynnej rzymskiej bazylice wzniesionej na miejscu groby św. Pawła doszło w XIX wieku do pożaru, który był niemal bliźniaczą kopią tego, co wydarzyło się w Paryżu. 15 lipca 1823, podczas prowadzenia prac dekarskich został zaprószony ogień. Pożar zniszczył prawie całą bazylikę. Po tragedii postanowiono odbudować bazylikę, w miarę możliwości odtwarzając jej kształt sprzed pożaru. Prace trwały 21 lat, a ponowna konsekracja kościoła miała miejsce w 1854 r.

5 pożarów wielkich kościołów   Bazylika św. Pawła za Murami - Rzym HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu. Ten potężny (niegdyś miał wysoką na 130 m. wieżę) i jeden z najstarszych wrocławskich kościołów ma pecha do pożarów. Tylko między 1960 a 1976 r. ogień wybuchał w bazylice aż trzy razy. W pierwszym od uderzenia piorunem spłonął szczyt wieży i został uszkodzony dach. W kolejnym, w roku 1975 (gdy wieża i dach były już odremontowane) całkowicie zniszczone zostały renesansowy hełm, kamieniarka wieży oraz najmniejszy z trzech dzwonów. Zapaliła się wtedy wieża i drewniane rusztowanie wokół niej. Najgorszy z pożarów rozszalał się rok później. Doszło do całkowitego zniszczenia drewnianego wyposażenia kościoła, spłonęły organy, więźba dachowa, zawaliły się częściowo żebra sklepienia nawy głównej. Popękały sklepienia oraz jedna ze ścian, która odchyliła się od piony. Odbudowę bazyliki rozpoczęto dopiero w 1981 r., a zakończono w maju 1997 r.

5 pożarów wielkich kościołów   Pożar bazyliki św. Elżbiety we Wrocławiu w 1976 r.

Gotycka katedra św. Pawła w Londynie. W sercu Londynu, w miejscu, w którym dziś znajduje się monumentalna, zwieńczona charakterystyczną białą kopułą, anglikańska katedra św. Pawła, przed 1666 r. stała jeszcze większa, gotycka katedra. W jej centralnym punkcie znajdowała się gigantyczna, strzelista wieża. Był to wówczas największy kościół w Europie. Z relacji źródłowych wynika, że w XVI kościół był jednak w złym stanie technicznym. Zniknął z powierzchni ziemi po Wielkim Pożarze Londynu w 1666. Świątyni gotyckiej nigdy nie odbudowano, w jej miejscu powstała mniejsza, obecna katedra św. Pawła.

5 pożarów wielkich kościołów   Katedra św. Pawła w Londynie - ok. połowy XVI w.

Kaplica Świętego Całunu przy katedrze w Turynie. Do dramatycznego pożaru doszło w 1997 r. W nocy z 11 na 12 kwietnia ogień zniszczył doszczętnie kaplicę, w której przechowywany jest Całun Turyński. Płomienie przerzuciły się też na wieżę północno-zachodniej części Pałacu Królewskiego. Żywioł udało się opanować dopiero nad ranem. Na szczęście jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa była w tym czasie przechowywana w ognioodpornej skrzyni w prezbiterium katedry i nie uległa zniszczeniu. 

5 pożarów wielkich kościołów   Kaplica Świętego Całuny w Turynie po odbudowie. Thomas Roland / CC 2.0

 

Kościół św. Katarzyny w Gdańsku. W 2006 r. do tragicznych wydarzeń doszło w zabytkowym kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Ogień pojawił się na krótko przed godziną 15 i w kilkanaście minut całkowicie pochłonął dach świątyni. Runęła też część jednej ze ścian budowli. Strażakom udało się uratować przed żywiołem wnętrze kościoła.

5 pożarów wielkich kościołów   Kościół św. Katarzyny w Gdańsku. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość
Tagi: