Dobre i świeże

Anna Leszczyńska

|

GN 15/2019

publikacja 11.04.2019 00:00

Mazurki, baranki z ciasta i wielkanocne baby to potrawy, w których jajka są niezbędnym składnikiem. Do tego wielkanocny stół czy święconka nie może obejść się bez pisanek czy kraszanek. Jak wybrać dobre i świeże jajka?

Drobne roślinne motywy na barwionych w wywarze z łupin cebuli kraszankach. Drobne roślinne motywy na barwionych w wywarze z łupin cebuli kraszankach.
ISTOCKPHOTO

Jajka można barwić i ozdabiać na różne sposoby. Chyba najbardziej popularną naturalną metodą barwienia jest moczenie ich w wywarze z łupinek cebuli. Barwione tym sposobem kraszanki mogą mieć odcień od złocistego do ciemnobrązowego. Popularnym sposobem zdobienia tak ufarbowanych jaj jest wyskrobywanie na skorupce misternych wzorów.

Innym ciekawym sposobem jest pokazane na zdjęciu wykorzystanie drobnych elementów roślinnych. Mogą to być niewielkie listki, kwiatki czy drobne gałązki. Wystarczy tylko lekko zwilżyć wodą listek i przykleić go na skorupce jajka. Następnie jajko wraz z roślinną aplikacją można umieścić w niepotrzebnej pończosze czy podkolanówce albo w innej równie cienkiej i elastycznej tkaninie, zawiązać z obu stron i umieścić w garnku z wywarem z łupin cebuli lub innych naturalnych surówców. Po zdjęciu materiału na zabarwionej skorupce powinna odcisnąć się roślinna aplikacja.

Poza łupinami cebuli przy barwieniu jaj dobrze sprawdzą się też inne produkty używane w kuchni. Należy pamiętać, że uzyskane kolory nie zawsze są bardzo intensywne, a najlepiej będą widoczne na jajkach z białą skorupką. Im większa ilość użytego do barwienia surowca, tym bardziej intensywny będzie kolor kraszanki. Dodatkowo do wywarów (z wyjątkiem tego z łupin cebuli) warto dodać łyżkę octu, który utrwali kolor na skorupkach. Kurkuma zabarwi je na żółto, czerwona kapusta i jagody na kolor niebieskokobaltowy, szpinak na brudnozielony, a burak na kolor bordowy. Wywar jest prosty w przygotowaniu. Wystarczy łupinki cebuli, pokrojoną kapustę czerwoną, buraki czy kilka łyżek kurkumy zalać wodą i gotować tak długo, aż kolor wywaru będzie intensywny. W powstałym barwniku moczyć jaja i czekać, aż nabiorą odpowiedniego koloru. 

Waga i wielkość:

XL – bardzo duże jaja o masie powyżej 73 g L – duże jaja o masie od 63 do  73 g M – jaja średniej wielkości, o masie od 53 do 63 g S – małe jaja o masie ok. 53 g

Co oznacza stempel na skorupce?

Na skorupce każdego jajka łatwo zauważyć stempel, np. 2-PL-01201201. Cyfra na początku oznacza sposób hodowli kur. Najlepsze jakościowo jajka oznakowane są cyfrą „0”. Oznacza ona, że jaja pochodzą z chowu ekologicznego, gdzie kury mają wolny wybieg, nocują w kurnikach i karmione są sprawdzoną ekologiczną karmą. Numer „1” oznacza, że jajka pochodzą od kur z wolnego wybiegu, numer „2” z chowu ściółkowego, a „3” to jajka z chowu klatkowego. Dalej powinien znajdować się symbol kraju, z którego pochodzi towar, i ośmiocyfrowy kod. Jest to weterynaryjny numer identyfikacji fermy. Ponadto na opakowaniach znajdziemy nazwę i adres producenta oraz numer zakładu sortującego i pakującego jaja. Podane powinny być klasa jakości i waga czy rozmiar jajek (L, M, S). Kolejną ważną dla konsumenta informacją jest świeżość. Zakłada się, że data przydatności do spożycia nie powinna przekraczać 28 dni od dnia zniesienia jajka. Czasami na opakowaniach znajdziemy banderolę z napisem „świeże” lub „ekstraświeże”. Tak oznakowane opakowania zawierają jajka, które zostały zapakowane nie dłużej niż siedem dni wcześniej lub do dziewięciu dni od momentu zniesienia. Po upływie tego terminu etykieta z napisem powinna być zdjęta z opakowania. Jak rozpoznać, czy kupione jajka są świeże? Jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy do przezroczystego naczynia (miska, szklanka) wlać zimną wodę i umieścić na jego dnie jajko. Świeże będzie poziomo leżeć na dnie naczynia, a to, które ma już 28–30 dni, ustawi się pionowo, grubszym końcem w górę. Ma to związek z powietrzem dostającym się do środka przez pory w skorupce i zwiększającym rozmiar pęcherzykiem powietrza umiejscowionym na grubszym końcu jaja. Świeże jajka mają też białko mniej przezroczyste, a bardziej białe. Ich żółtka zimą są bledsze, a latem bardziej jaskrawe.

Dostępne jest 25% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.