Obyś dożył stu lat!

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 12/2019

publikacja 21.03.2019 00:00

Są takie miejsca na świecie, gdzie ludzie żyją bardzo długo. Czy istnieje przepis na długowieczność? Co pozwala żyć dłużej przy zachowaniu sprawności fizycznej i umysłowej? Okazuje się, że nie są to najnowsze odkrycia medycyny, ale powrót do prastarego rytmu życia.

Stuletni mieszkańcy niebieskich stref codziennie wykonują drobne prace przydomowe. Stuletni mieszkańcy niebieskich stref codziennie wykonują drobne prace przydomowe.
istockphoto

Dan Buettner z zespołem naukowców z różnych krajów podróżował po całym świecie, prowadząc badania w miejscach, gdzie ludzie żyją sto lat i więcej. Podczas spotkań z najstarszymi mieszkańcami na ziemi próbował odnaleźć złoty przepis na długowieczność. W swoich wędrówkach skupił się na miejscach, gdzie statystycznie mieszkańcy umierają w bardzo podeszłym wieku, a wśród żyjących mieszkańców jest duży odsetek ludzi powyżej 90. roku życia. Te niezwykłe miejsca nazwał niebieskimi strefami. Swoje doświadczenia, obserwacje i spotkania opisał w książce pod takim właśnie tytułem.

Zadziwiające, że w zmechanizowanym, dobrze rozwiniętym naukowo i cywilizacyjnie świecie oraz mimo ogromnych postępów medycyny wciąż najlepszy okazuje się pradawny codzienny rytm. Wartości takie jak wiara, więzi rodzinne i społeczne, praca, pogoda ducha i prostota są przepisem na długie, szczęśliwe i zdrowe życie. Co jest ważne dla tych starych ludzi, którzy zamieszkują różne krańce świata? Co powoduje, że żyjąc tak długo, odchodzą w spokoju, pogodzeni z tym, co nieuchronne? Mają za sobą piękne, pełne ciekawych historii i ludzi życie. W wielu przypadkach na długo pozostają w pamięci nie tylko najbliższych, ale i całej lokalnej społeczności.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.