Trybunał Miłosierdzia w służbie Kościołowi

GN 12/2019

publikacja 21.03.2019 00:00

O spowiedzi przez telefon, roli tajemnicy w sakramencie pokuty i cechach dobrego spowiednika opowiada ks. prał. dr Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej.

Trybunał Miłosierdzia w służbie Kościołowi ks. adam pawlaszczyk /foto gość

Ks. Adam Pawlaszczyk: W ramach wielkopostnych dni skupienia dla kapłanów porusza Ksiądz Prałat problematykę sakramentu pokuty i pojednania. Na co dzień posługuje Ksiądz w Penitencjarii Apostolskiej. Czym jest ta tajemnicza instytucja?

Ks. prał. Krzysztof Nykiel: Penitencjaria Apostolska jest pierwszym wśród trybunałów Stolicy Apostolskiej, a jej kompetencje dotyczą wyłącznie sumienia – tak zwanego forum wewnętrznego, czyli intymnego obszaru relacji między miłosiernym Bogiem a penitentem. Słusznie można ją nazwać „Trybunałem Miłosierdzia w służbie spowiednikom i penitentom”, ponieważ jej główną misją jest pomaganie w procesie pojednania z Bogiem i z Kościołem wiernego, który znalazł się w sytuacji nie dającej się pogodzić z jego wiecznym zbawieniem. Wśród jej kompetencji zawiera się udzielanie rozgrzeszeń, dyspens, innych łask. Proszę pamiętać, że oprócz rozmaitych sytuacji zwyczajnych związanych z sakramentem pokuty i pojednania, znanych na co dzień wielu wierzącym, istnieje też wiele szczególnych, nadzwyczajnych, w których odwołanie do tego trybunału jest konieczne i wynika z przepisów prawa.

Kiedy na przykład?

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.