Ojczyzna z wyboru

Maciej Kalbarczyk

|

GN 9/2019

publikacja 28.02.2019 00:00

Wzrasta zainteresowanie polskim obywatelstwem. W 2018 r. otrzymała je rekordowa liczba cudzoziemców – prawie 5,2 tys.

Stosunkowo łatwo polskie obywatelstwo otrzymują osoby, które mogą wykazać, że mają polskie korzenie. Stosunkowo łatwo polskie obywatelstwo otrzymują osoby, które mogą wykazać, że mają polskie korzenie.
Henryk Przondziono /foto gość

Najwięcej wniosków składają obywatele Ukrainy, Białorusi, Wietnamu i Rosji. Nie brakuje także osób urodzonych m.in. w Kazachstanie, Uzbekistanie i Tadżykistanie. Większość z nich uzasadnia swoje prośby względami rodzinnymi: małżeństwem, posiadaniem potomstwa i wieloletnim zamieszkiwaniem na terenie naszego kraju. Wielu wiąże z nim swoją przyszłość. – Chętnie tutaj przyjeżdżają, ponieważ na wschodzie Polska cieszy się dobrą opinią. Decyduje o tym przede wszystkim szybko rozwijająca się gospodarka – mówi „Gościowi” prof. Kazimierz Kik, politolog.

Europejski standard

Kwestię uzyskania obywatelstwa regulują Ustawa o obywatelstwie polskim oraz Ustawa o repatriacji. Zgodnie z przepisami osoby, których rodzice, dziadkowie lub pradziadkowie posiadali polski paszport, mogą złożyć w urzędzie wojewódzkim wniosek o potwierdzenie posiadania obywatelstwa. Nie muszą spełniać żadnych dodatkowych wymogów, powinny jedynie udowodnić, że Polakami byli ich najbliżsi krewni.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.