Abp Ryś wprowadził diakonat stały w archidiecezji łódzkiej

PAP

publikacja 05.02.2019 06:50

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wprowadził w swojej diecezji diakonat stały. Po przyjęciu święceń diakonatu świeccy mężczyźni będą mogli m.in. mówić kazanie, udzielać Komunii św., udzielać chrztu, błogosławić związki małżeńskie oraz odprawiać pogrzeb - powiedział PAP rzecznik AŁ ks. Paweł Kłys.

Abp Ryś wprowadził diakonat stały w archidiecezji łódzkiej Abp Grzegorz Ryś Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Jak zaznaczył ks. Kłys, diakonat stały wprowadził w archidiecezji łódzkiej dekret opublikowany przez abp. Rysia. Jednocześnie w domu przy ulicy ks. Ignacego Skorupki w Łodzi powstał Ośrodek Formacji Diakonów Stałych.

Dodał, że opublikowanie dekretu rozpoczęło nabór kandydatów do diakonatu stałego. "Diakon stały to świecki mężczyzna stanu wolnego, będący w związku małżeńskim lub wdowiec, który po ukończeniu studiów teologicznych może przyjąć święcenia diakonatu" - wyjaśnił ks. Kłys.

Poinformował, że uprawnienia diakona stałego nie różnią się od tych, które przysługują diakonom przygotowującym się do przyjęcia święceń kapłańskich. "Diakon stały może w czasie mszy św. czytać Ewangelię, mówić kazanie i udzielać Komunii świętej. Poza tym może udzielać sakramentu chrztu św., błogosławić związki małżeńskie, odprawiać pogrzeb oraz zajmować się posługą charytatywną na terenie parafii" - powiedział rzecznik AŁ. Zaznaczył, że diakon stały nie może sprawować mszy św., spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych - to zarezerwowane jest dla księży.

Jak poinformował ks. Kłys, aby przyjąć święcenia diakonatu, trzeba mieć skończone 35 lat. Dodatkowo, jeśli mężczyzna jest żonaty, musi przedstawić pisemną zgodę żony. Potrzebne są także: pisemna opinia miejscowego proboszcza oraz życiorys uwzględniający zdobytą formację i zaangażowanie w życie Kościoła. "Po przedstawieniu tych dokumentów kandydat udaje się wraz z proboszczem na rozmowę z abp. Rysiem. Jeśli po takiej rozmowie arcybiskup dojdzie do wniosku, że ten człowiek może przyjąć świecenia, kandydat zgłasza się do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej i tam podejmuje studia teologiczne" - zaznaczył. Studia te mają na celu zapoznanie się z teologią, dogmatami Kościoła katolickiego, liturgiką oraz teologia pastoralną.

Ks. Kłys zaznaczył, że wprowadzenie diakonatu stałego nie jest nowością w Kościele. Przypomniał, że polscy biskupi wprowadzili diakonat stały na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 20 czerwca 2001 roku. Tę formę posługi w Kościele wprowadzono już w archidiecezjach: warszawskiej, katowickiej i szczecińsko-kamieńskiej oraz diecezjach: ełckiej, pelplińskiej, gliwickiej i opolskiej.

Ks. Kłys podkreślił, że decyzja abp. Rysia związana jest ze zmniejszającą się liczbą powołań kapłańskich. "Diakoni stali pomogą księżom w ich posłudze w parafii. Są sprawy, w których księdza nikt nie zastąpi. Ale są i takie, które za niego może zrobić diakon" - stwierdził.

Dekret wszedł w życie z dniem podpisania i został odczytany kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej 3 lutego 2019 roku.

TAGI: