Ok. 700 tysięcy osób na mszy kończącej Światowe Dni Młodzieży

/KAI

|

PAP

publikacja 27.01.2019 14:28

Ok. 700 tysięcy osób przybyło w niedzielę rano w Panamie na mszę pod przewodnictwem papieża Franciszka kończącą 34. Światowe Dni Młodzieży. Na mszy obecna jest małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Ok. 700 tysięcy osób na mszy kończącej Światowe Dni Młodzieży PAP/EPA/ESTEBAN BIBA

Msza na błoniach imienia św. Jana Pawła II w Metro Park rozpoczęła się wcześnie rano miejscowego czasu ze względu na panujące w ciągu dnia upały.

Papież przejechał papamobile przez sektory na błoniach świętego Jana Pawła II (Campo San Juan Pablo II) w Metro Park entuzjastycznie witany przez zgromadzonych. Przy dźwiękach latynoskich pieśni nad głowami powiewały flagi 156 krajów, z których przybyli młodzi pielgrzymi na ŚDM. Wśród zgromadzonych jest 3,8 tys. pielgrzymów z Polski wraz z dwunastoma biskupami i ponad 200 duchownymi.

Przy ołtarzu umieszczono symbole ŚDM: Krzyż Roku Świętego i ikonę Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani) oraz figurę Matki Bożej Fatimskiej.

Na Mszy św. są m. in.: prezydent Panamy, Juan Carlos Varela, Kostaryki, Carlos Alvarado Quesada, Kolumbii, Iván Duque Marquez z żoną Marią Julią Ruiz, Hondurasu, Juan Orlando Hernández, Gwatemali, Jimmy Morales Cabrera z żoną Hildą Patricią Marroquin, Salwadoru, Salvador Sánchez Cerén, a także Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa.

Wśród koncelebransów jest patriarcha Lizbony, kard. Manuel Clemente a także inni biskupi portugalscy. Jak nieoficjalnie wiadomo Lizbona ma być miejscem Światowych Dni Młodzieży w 2022 r.

Na błoniach znajduje się mural namalowany przez grupę młodych artystów pod kierunkiem ekwadorskiego malarza Ivana Delgado. Malowidło przedstawia Jezusa, Maryję, a także płynącą przez morze łódź, w której znajduje się pięcioro młodych reprezentujących pięć kontynentów. W intencji twórców dzieło jest apelem na rzecz solidarności i braterstwa, ponad wszelkimi uprzedzeniami i ksenofobią.

Malunek składa się ze 153 paneli wymalowanych techniką malarstwa akrylowego. Koordynator projektu Ivan Delgado od 40 lat mieszka w Panamie. W przeszłości ofiarował jeden ze swoich obrazów Janowi Pawłowi II.

Obecny jest prezydent Panamy Juan Carlos Varela , a także przywódcy kilku innych państw, przede wszystkim z Ameryki Środkowej.

Po sobotnim wieczornym czuwaniu z papieżem na Campo San Juan Pablo II pozostała tam na noc większość z kilkuset tysięcy pielgrzymów.