Mniej znane oblicze witaminy D

Joanna Winiecka-Nowak

|

GN 44/2018

publikacja 01.11.2018 00:00

Sporo ludzi mieszkających w Polsce ma niedobory witaminy D. Ciągłe odkrycia naukowe sprawiają jednak, że zalecenia odnośnie dawek się zmieniają. Sprawdź, czy znasz najnowsze wskazówki.

Najważniejszą funkcją witaminy D w organizmie jest regulacja przemian wapnia i fosforu, co ma znaczenie dla naszego szkieletu. Najważniejszą funkcją witaminy D w organizmie jest regulacja przemian wapnia i fosforu, co ma znaczenie dla naszego szkieletu.
Mateusz Jagielski /East News

Pod nazwą „witamina D” ukrywają się trzy różne związki chemiczne wykazujące zbliżoną aktywność biologiczną – cholekalcyferol, ergokalcyferol i 25-hydroksycholekalcyferol. Witamina D zachowuje się w organizmie człowieka w sposób przypominający działanie hormonów. W nerkach jest przekształcana w aktywne formy, a dalej transportowana przez krew do tkanek, gdzie pełni różne funkcje. Najważniejszą z nich jest regulacja gospodarki mineralnej organizmu, głównie przemian wapnia i fosforu, co ma wpływ na stan naszego szkieletu, który jest magazynem tych pierwiastków.

Ryby i słońce

Witaminę D trudno dostarczyć w diecie. Na nasz stół trafia głównie z drogimi lub nielubianymi rybami – węgorzem, łososiem, śledziem. Spore jej ilości potrafimy wytworzyć sami przez syntezę skórną. Promienie słońca powodują uaktywnienie znajdującej się tam prowitaminy. Pokrycie dziennego zapotrzebowania możliwe jest, o ile byliśmy nasłonecznieni przynajmniej przez 15 minut, a nasze ramiona i nogi były odsłonięte i nieposmarowane kremem anty-UVB. Słońce musi przy tym padać pod odpowiednim kątem, który w naszej szerokości geograficznej obserwowany jest od maja do września, w godzinach 10.00–15.00.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.