Dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

KAI

publikacja 28.10.2018 12:42

W tym roku katolicy w Polsce solidaryzują się z Kościołem w Pakistanie.

Dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym   pkwp.org Tragiczna sytuacja, w jakiej znajdują się katolicy w Pakistanie, motywuje prośbę o pamięć w naszych modlitwach oraz, o ile to możliwe, o wsparcie materialne – napisał abp Tadeusz Wojda, przewodniczący sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w komunikacie na X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany na całym świecie przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak podkreślił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki i przewodniczący Sekcji Polskiej Stowarzyszenia, jest to inicjatywa, którą wspiera Ojciec Święty Franciszek i Konferencja Episkopatu Polski. 

„Tym razem chcemy objąć naszą modlitwą i pomocą materialną chrześcijan w Pakistanie” – napisał w komunikacie na ten dzień abp Wojda. Podkreślił, że kraj ten jest doświadczany głębokimi podziałami etnicznymi i religijnymi. „Na 200 mln mieszkańców Pakistanu tylko 1,3 mln to katolicy, co stanowi 0,65% miejscowej ludności. Ponad 96 % mieszkańców to muzułmanie”.

X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - Pakistan
Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Abp Wojda zwrócił uwagę na postępującą dyskryminację chrześcijan i innych niż islam religii, mimo zagwarantowanej konstytucyjnie wolności religijnej. „Często w kościołach Msze święte są odprawiane przy drzwiach zamkniętych. Misjonarze mają coraz większe problemy ze swobodnym poruszaniem się po kraju i z uzyskaniem wiz. Niejednokrotnie Kościoły i szkoły katolickie są ogradzane wysokimi murami i strzeżone przez strażników ze względów bezpieczeństwa. Kobiety wchodzące w związki małżeńskie z muzułmanami zmusza się do przejścia na islam. Często dla chrześcijan dostępne są tylko mało płatne miejsca pracy, co bardzo utrudnia utrzymanie rodzin” – czytamy w komunikacie.

Przewodniczący Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwrócił się z prośbą o modlitwę w intencji prześladowanych i pomoc materialną. „Bóg zapłać za modlitwę i za każdą pomoc materialną dla prześladowanych za wiarę naszych braci i sióstr w Pakistanie” – napisał.

Apel Papieża Franciszka
Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym   pkwp.org O sytuacji chrześcijan w Pakistanie oraz o możliwych formach wsparcia mówili kilka dni temu uczestnicy konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie. Wzięli w niej wówczas udział abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, przewodniczący Sekcji Polskiej PKWP , ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP, ks. Emmanuel Parvez, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Pansara w diecezji Faisalabad w Pakistanie oraz seminarzysta Masih Razwan z archidiecezji Lahore w Pakistanie. Podczas spotkania odczytany też został list kard. Josepha Couttsa, arcybiskupa Karachi w Pakistanie.

Uczestnicy konferencji przypomnieli, że Polska jako jedyny kraj włącza się na tak wielką skalę w obchody Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Komplet materiałów zawierający pomoce liturgiczne i katechetyczne, w tym również filmy o problemie prześladowań w Pakistanie rozesłany został do każdej parafii w Polsce. W całym kraju odbędą się też zbiórki na ten cel. Wsparcia można również udzielać wysyłając sms o treści RATUJE na numer 72405 (koszt 2,46 zł brutto). Sms-owa akcja potrwa do 31 marca 2019 r. „Kościół w Polsce jest bardzo hojny i bardzo wyczulony na potrzeby innych Kościołów” – podkreślił abp Wojda.

Ks. prof. Cisło poinformował, że pomoc przeznaczona zostanie głównie na kształcenie kleryków, formację sióstr zakonnych oraz renowację kościołów.

Za zainteresowanie małym cierpiącym Kościołem w Pakistanie podziękował Polakom w swym liście kard. Coutts. Podkreślił też, że Kościół w Pakistanie zachęcony jest przykładem Kościoła w Polsce. „Pomimo różnych cierpień i prześladowań w ciągu okupacji komunistycznej daliście Kościołowi Powszechnemu wielkiego i nieustraszonego pasterza jakim był św. Jan Paweł II. W Pakistanie ludzie starszej generacji pamiętają i wspominają ze wzruszeniem krótką wizytę Papieża w roku 1982. Jego obecność odniosła bardzo pozytywny skutek nawet na niechrześcijańskich mieszkańcach naszego kraju” – napisał.

Sytuację chrześcijan w Pakistanie zarysował ks. Emmanuel Parvez. Podkreślił, że prześladowania są zasadniczo skutkiem obowiązującego w kraju prawa o bluźnierstwie, przewidującego wysokie kary, łącznie z karą śmierci za obrazę islamu. Zaznaczył, że 99 proc. wszystkich spraw związana jest z fałszywymi oskarżeniami, które wynikają z ludzkich zawiści i sąsiedzkich niesnasek. Sprzyja temu fakt, że oskarżyciel, nawet, gdy udowodni mu się fałsz, nie ponosi żadnych konsekwencji. Podkreślił również, że oskarżenia nie dotyczą jedynie chrześcijan. Są również formą porachunków wewnątrz samej społeczności muzułmańskiej. Chrześcijanie jednak są społecznością najbardziej szykanowaną. Sędziowie i adwokaci, którzy usiłują stawać w ich obronie są zastraszani lub zabijani. Wyrok sądu zresztą nie ma dużego znaczenia, gdyż prawo egzekwowane jest bardzo często drogą samosądu. Dodać do tego należy całkowitą bierność władz.

Ks. Perez mówił jeszcze o szkolnictwie w Pakistanie, gdzie dominują szkoły koraniczne, które od małego wpajają Pakistańczykom przekonanie o absolutnej wyższości islamu. Poinformował, że wiele dziewcząt i kobiet porywanych jest i zmuszanych do małżeństw z muzułmanami oraz do porzucenia swej wiary (rocznie może to być ok. 800 kobiet). Porwane są też dzieci. Chrześcijanie mają też dużo problemów z pracą – dostępnie są dla nich tylko zajęcia mało płatne i nieprestiżowe, jak np. sprzątanie toalet.

Odpowiadając na pytanie z sali kleryk Masih Razwan podkreślił, że sprawa Asii Bibi (skazanej na śmierć za rzekome bluźnierstwo i wciąż przebywająca w celi śmierci) jest wciąż nie rozstrzygnięta. Przebywa ona w więzieniu już 9 lat. 2 tygodnie temu Sąd Najwyższy odnowił jej sprawę. – Rząd chce ją uwolnić, sprzeciwiają się temu fundamentaliści. Wciąż mamy nadzieję, że opuści celę – podkreślił.

Sekcja Polska Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie działa w Polsce od 31 stycznia 2006 r. Od 2009 r. przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również m.in. wydanie publikacji „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan”.