Nasi stypendyści są wszędzie

GN 41/2018

publikacja 11.10.2018 00:00

O działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” opowiada jej prezes ks. Dariusz Kowalczyk.

Nasi stypendyści są wszędzie maciej.kalbarczyk /foto gość

Maciej Kalbarczyk: Hasło XVIII Dnia Papieskiego to „Promieniowanie Ojcostwa”. Skąd pomysł na taką myśl przewodnią wydarzenia?

Ks. Dariusz Kowalczyk: Nie da się ukryć, że obecnie przeżywamy kryzys męskości i ojcostwa, mamy już całe pokolenia ludzi wychowanych w rozbitych rodzinach. W „Pamięci i tożsamości” Jan Paweł II przeanalizował triadę: ojciec, ojcowizna i ojczyzna. Temu tematowi przyglądał się już jednak w 1964 r., jeszcze jako biskup. W jednym ze swoich poematów pisał wtedy, że człowiek nie potrafi być ojcem, dopóki nie doświadczy prawdy, że jest Bożym dzieckiem. To główne przesłanie tegorocznego Dnia Papieskiego: dopiero mężczyzna, który odkryje Boga jako ojca, sam może zacząć wychowywać innych. Ojcostwo można realizować jednak nie tylko w małżeństwie, ale także w kapłaństwie – Jan Paweł II jest jednym z ojców naszego narodu. Nie jest przypadkiem, że wracamy do jego nauczania w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Papież wyjaśniał, że dobra materialne i duchowe, które pozostawia ojciec dzieciom, to ojcowizna, a suma wszystkich ojcowizn to ojczyzna. Zabiegał o Polskę tworzoną przez obywateli, którzy są zakotwiczeni w Ewangelii. Pamiętając jego słowa, chcemy wychowywać ludzi odpowiedzialnych za siebie, swoją rodzinę, Kościół, państwo i ojczyznę. Potrzebujemy dzisiaj mądrych i świetnie wykształconych Polaków.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” już od osiemnastu lat jest kuźnią chrześcijańskich elit. Jakie były początki jej działalności?

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.