Polscy męczennicy dla paryżan

Edward Kabiesz

|

GN 37/2018

publikacja 13.09.2018 00:00

Do ponad 20 krajów, w których czczone są relikwie błogosławionych męczenników z peruwiańskiego Pariacoto, Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, dołączy Francja. Obecnie relikwie znajdują się już w prawie 200 miejscach na całym świecie.

Polscy franciszkanie zginęli 9 sierpnia 1991 r. 5 grudnia 2015 roku odbyła się ich beatyfikacja. Polscy franciszkanie zginęli 9 sierpnia 1991 r. 5 grudnia 2015 roku odbyła się ich beatyfikacja.
Jędrzej Rams /Foto Gość

Relikwie o. Tomaszka i o. Strzałkowskiego, za których wstawiennictwem wiele osób modli się o ocalenie przed zagrożeniami terrorystycznymi, są przechowywane m.in. w Polsce, Albanii, Boliwii, na Filipinach, w Republice Środkowoafrykańskiej, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. We wrześniu relikwie błogosławionych trafią do parafii Paryża, którego mieszkańcy mają w pamięci ataki terrorystyczne z ostatnich lat. Są to relikwie pierwszego stopnia ex ossibus, czyli pochodzące z kości.

Misjonarze krakowskiej prowincji franciszkanów oficjalnie rozpoczęli swoją misję w Pariacoto 30 sierpnia 1989 roku. Ojcowie Jarosław Wysoczański, Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek dotarli do Peru z małymi funduszami. Zdawali sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie groziło im z powodu niestabilnej sytuacji w tym regionie kraju, gdzie działały bandy spod znaku lewackiej organizacji Świetlisty Szlak. Służyli zgodnie ze wskazaniami duszpasterskimi wyznaczonymi przez biskupa miejsca. Misja polegała na organizowaniu i prowadzeniu szkoły katechetycznej, odwiedzinach wspólnot, przygotowaniu do sakramentów. Żyli wśród ludzi i głosili słowo Boże. Dzięki wsparciu organizacji krajowych i międzynarodowych przyczynili się do zaopatrzenia okolicznych wiosek w wodę i podstawowe urządzenia sanitarne oraz tworzenia programu profilaktyki i opieki zdrowotnej. W czerwcu 1991 r. jeden z misjonarzy, o. Jarosław Wysoczański, wyjechał na wakacje do Polski. 9 sierpnia 1991 r. o. Strzałkowski i o. Tomaszek zostali zamordowani przez terrorystów ze Świetlistego Szlaku. Ponad dwa tygodnie później w podobny sposób zginął włoski kapłan ks. Alessandro Dordi. 5 grudnia 2015 cała trójka została wyniesiona na ołtarze.

Relikwie męczenników z Pariacoto znajdą się w czterech kościołach regionu paryskiego: w kościele Polskiej Misji Katolickiej w Lacroix-Saint-Ouen pod Paryżem, w bazylice Matki Bożej Zwycięskiej (Notre Dame des Victoires) w stolicy Francji, w parafii św. Pawła w podparyskim Corbeil-Essonnes i kaplicy Gwardii Republikańskiej w Paryżu. Przybycie relikwii zbiegnie się z ukazaniem się francuskiej wersji książki „Pasja”, poświęconej życiu i męczeńskiej śmierci polskich zakonników. Wśród wiernych rozprowadzane będą także obrazki z ich wizerunkami, z relikwiami drugiego stopnia oraz z modlitwą w języku francuskim. •

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.