Zwycięskie cnoty

GN 30/2018

publikacja 26.07.2018 00:00

Z lewej strony u góry widzimy św. Ignacego, któremu anioł nakłada na skronie wieniec laurowy – symbol zwycięstwa.

Diego Díez Ferreras "Zwycięstwo św. Ignacego" olej na płótnie, 1675 kościół San Miguel i San Julián, Valladolid Diego Díez Ferreras "Zwycięstwo św. Ignacego" olej na płótnie, 1675 kościół San Miguel i San Julián, Valladolid

Święty siedzi w rydwanie, którego koła rozjeżdżają cztery postacie symbolizujące śmierć, grzech, niewiarę i herezję. Rydwan Ignacego ciągną cztery symbole ewangelistów, które dodatkowo oznaczają cnoty, dzięki którym święty odnosi zwycięstwo. Nazwy cnót wypisane są na wstęgach: anioł św. Mateusza – miłość (pietate), byk św. Łukasza – męstwo (fortitudine), lew św. Marka – gorliwość zelo) i orzeł św. Jana – roztropność (sapientia). Z serca św. Ignacego bije blask w kierunku dziecka siedzącego na ziemi. To symbol troski Towarzystwa Jezusowego o kształcenie młodzieży.

Z prawej strony znajduje się baldachim podtrzymywany przez cztery kolumny. Pod każdą kolumną stoi postać kobieca z aniołkiem, symbolizująca jezuickie cnoty. Z kolei symbole grzechów i nieszczęść widzimy zawieszone na kolumnach. Wszystko jest dodatkowo podpisane na tarczach.

Pierwsza kolumna z lewej to herezja, którą oznaczają głowa Turka i kilka ksiąg zawierających fałszywe doktryny. Jest ona pokonana przez wiarę katolicką. Kobieta przy tej kolumnie trzyma kielich z hostią, a anioł – papieską tiarę. Druga kolumna oznacza śmierć, co łatwo rozpoznać po trupich czaszkach i kosie. Kobieta pod tą kolumną symbolizuje działalność charytatywną zakonu. Wraz z aniołem trzyma lekarstwa. Trzecia kolumna to bałwochwalstwo, ukazane poprzez postać demona. Zwalcza je religia – kobieta oraz anioł z krzyżem i kadzidłem. Ostatnia kolumna to grzech, który tu symbolizuje głowa słonia. Zwycięstwo nad grzechem odnosi łaska Boża, ukazana przez ptaka Feniksa, który – jak wierzono – odradzał się z popiołów, co symbolizowało sakrament pokuty i pojednania. Anioł trzyma tu dodatkowo podobiznę Ignacego, jako wybitnego spowiednika.

Na dole z lewej strony stoi anioł trzymający tarczę z dewizą jezuitów: Ad maiorem Dei gloriam (Na większą chwałę Bożą). Obok dostrzegamy dwa anioły rzeźbiące figurę zakonnika. To zapewne aluzja do stworzenia Towarzystwa Jezusowego przez Ignacego.

Leszek Śliwa

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.