Kwietne dywany trafią na listę UNESCO?

KAI

dodane 31.05.2018 09:17

Spycimierska tradycja znalazła się już na liście krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Kwietne dywany trafią na listę UNESCO? Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Spycimierz to niewielka parafia diecezji włocławskiej, położona niedaleko Uniejowa w centralnej Polsce. Już od ponad 200 lat w miejscowości istnieje tradycja układania kwietnych dywanów na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Cała trasa to ponad kilometr kwietnych kobierców.

14 lutego 2018 r. minister kultury Piotr Gliński wpisał „Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Stało się to na wniosek Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i dotychczasowego proboszcza parafii ks. Wojciecha Kaźmierczaka.

Dla stowarzyszenia jest to pierwszy etap podejmowanych działań. Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” wraz z włoskimi stowarzyszeniami kwiatowymi „Infioritalia” przy poparciu burmistrza gminy Uniejów Józefa Kaczmarka rozpoczęło intensywne starania o wpisanie Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na listę niematerialnego dziedzictwa światowego UNESCO.

Oficjalnie działanie to zostało potwierdzone na walnym zebraniu „Infioritalia” w Rieti we Włoszech, w którym uczestniczyli przedstawiciele Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” i gminy Uniejów z jej burmistrzem. Od roku, zarówno prezes stowarzyszenia Maria Pełka, jak i ówczesny proboszcz parafii Spycimierz ks. Wojciech Kaźmierczak, są członkami włoskiej „Infioritalii”.

Spycimierz, ze swoimi kwietnymi dywanami, może przejść do historii, jako pierwszy polski projekt wpisany na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na światowej liście materialnych skarbów jest tylko 15 pozycji z Polski, listę dziedzictwa niematerialnego ma szansę otworzyć Spycimierz.

Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek podkreśla, że „celem jest znalezienie się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. "Spycimierz to miejscowość, której mieszkańcy mają ogromną miłość do kwiatów. Od kilku lat staramy się tak prowadzić inwestycje, aby zachęcić turystów do odwiedzania Spycimierza przez cały rok, a nie tylko w dzień Bożego Ciała" - mówi.

Kwiaty niemal od zawsze wpisane były w obchody Bożego Ciała. „Spycimierski dywan kwiatowy” liczący około kilometra długości usypywany jest z kolorowych płatków oraz całych kwiatów ogrodowych i polnych. Praca nad jego przygotowaniem jest zadaniem angażującym całą społeczność spycimierskiej parafii liczącą niewiele ponad 600 osób.

Każdego roku do Spycimierza na Boże Ciało przyjeżdżają tłumy wiernych z całej Polski. Przez tę małą miejscowość w dzień Bożego Ciała potrafi przewinąć się nawet 40 tysięcy osób.

Ks. Kaźmierczak z podziwem opowiada o pracy parafian ze Spycimierza, którzy ubierają trasę procesji Bożego Ciała w kwietne dywany. Wskazuje, że jej przygotowanie jest bardzo pracochłonne, rozpoczyna się już kilka dni przed uroczystością zbieraniem kwiatów z pól, łąk i ogrodów, z których zostaną ułożone kwietne kobierce. Układanie dywanów rozpoczyna się w samą uroczystość, w czwartek ok. godziny 10.

"Projektantami dekoracji oraz ich wykonawcami są parafianie spycimierscy, którzy pracują do godzin popołudniowych, by na szarych drogach codziennego użytku usypać wzorzyste kobierce, po których przejdzie uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem" - podkreśla proboszcz.