Cud Izraela

Jacek Dziedzina

|

GN 18/2018

publikacja 03.05.2018 00:00

Powstanie współczesnego Państwa Izrael i jego trwanie od 70 lat można zrozumieć wyłącznie w kategoriach cudu i znaków czasu.

Żydom przybyłym do Izraela ze 121 krajów udało się stworzyć jeden naród żydowski, który dziś świętuje 70. rocznicę utworzenia własnego państwa. Żydom przybyłym do Izraela ze 121 krajów udało się stworzyć jeden naród żydowski, który dziś świętuje 70. rocznicę utworzenia własnego państwa.
Debbie Hill /UPI/Newscom/PAP

To nie będzie obiektywny tekst. Zamiast próby spojrzenia na 70 lat istnienia Państwa Izrael z wyważeniem racji Żydów i racji tych, którzy albo ich państwa nigdy nie zaakceptowali, albo mają powody do sąsiedzkich żalów i skarg, świadomie wybrałem perspektywę wyłącznie żydowską. Niekoniecznie podzielaną czy uświadomioną przez wszystkich Żydów, bo perspektywę mocno religijną, gdy tymczasem większość współczesnych mieszkańców Izraela stanowią osoby niewierzące lub luźno związane z tradycją religijną. Celowo rezygnuję z obiektywnej próby spojrzenia na współczesny Izrael, ponieważ perspektywa żydowska w ogóle, a religijna w szczególności jest niemal zupełnie pomijana w większości „obiektywnych” analiz fenomenu tego państwa. Na tym tle świeżo wybrzmiewa wykład (wygłoszony w 1974 r. w Zurychu) prof. Pinchasa Lapide’a, żydowskiego historyka, teologa i dyplomaty. Tego samego, który niegdyś zasłynął obroną Piusa XII, dowodząc – wbrew rozpowszechnianym opiniom – że papież uratował tysiące Żydów. I tego, który jako jeden z niewielu w Izraelu napisał pracę o zmartwychwstaniu Jezusa z perspektywy żydowskiej, wykazując, że nie jest ono sprzeczne z tradycją religii mojżeszowej. Dotąd żaden z żydowskich autorów nie przedstawił tak precyzyjnie fenomenu współczesnego Izraela w kategoriach… cudu. I nikt, mówiąc o nadprzyrodzonym charakterze odrodzenia państwa, nie mówił o tym z taką pokorą, której nieraz brak współczesnym przywódcom Izraela: „Od samego początku istnienia naszego narodu Bóg chciał, abyśmy my, Żydzi, byli skromni i nie mieli o sobie zbyt wygórowanego mniemania. Bóg podkreślał za pośrednictwem proroka Mojżesza, że jesteśmy najmniejszym z narodów, a mimo to wybrał nas. I to się nie zmieniło”.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.