Praca nad pracą

Bogumił Łoziński

|

GN 17/2018

publikacja 26.04.2018 00:00

Zarówno nauczanie społeczne Kościoła, jak i zasady ekonomii jednoznacznie wskazują, że w życiu gospodarczym niezbędna jest etyka.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji.
Leszek Szymański /pap

Współzależność między ludźmi, także ta gospodarcza, musi być traktowana jako kategoria moralna – podkreślił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

– Bez etyki gospodarka rynkowa popada w kryzys – mówił prof. Jerzy Hausner.

Te komplementarne opinie duchownego i ekonomisty można uznać za główne przesłanie konferencji na temat: „Praca. Przedsiębiorczość. Społeczna gospodarka rynkowa”, która odbyła się 16 kwietnia na Politechnice Łódzkiej. Sympozjum było jednym z dziesięciu spotkań, które są organizowane w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Jego inicjatorem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, a koordynatorem merytorycznym – Akademia Ignatianum w Krakowie. Organizatorzy stawiają sobie za cel pogłębioną refleksję nad wyzwaniami, jakie stoją przed Polską, ale nie tylko z perspektywy różnych dziedzin nauki, lecz także przez pryzmat katolickiej nauki społecznej (KNS).

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.