Cnota czy liberalizm?

ks. Tomasz Jaklewicz

|

GN 4/2018

publikacja 25.01.2018 00:00

Alasdair MacIntyre przenikliwie diagnozuje moralną kondycję nowoczesności. Jako lekarstwo na postoświeceniową pustkę i etyczny chaos proponuje odnowione ujęcie klasycznej etyki cnót.

Alasdair MacIntyre (ur. 1929) to jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów moralności. Alasdair MacIntyre (ur. 1929) to jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów moralności.
zasoby internetu

Uchodzi za filozofa kontrowersyjnego. Dlaczego? Powód jest prosty. Ośmiela się krytykować indywidualizm i liberalizm nowoczesności oraz obwinia oświeceniowych myślicieli o doprowadzenie do moralnego zubożenia świata. Jego krytyka postoświeceniowej moralności jest konsekwentna i racjonalna do bólu. MacIntyre nie uprawia jednak tylko samej krytyki. Przedstawia zarazem pozytywny program odnowienia filozofii moralności na bazie etyki Arystotelesa i św. Tomasza. Postuluje powrót do klasycznej nauki o cnotach, uznając w niej ratunek przed etyczną pustką (po)nowoczesności. Nie jest to łatwa lektura. Ale tylko to, co trudne, rozwija.

Dostępne jest 4% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.