Będziesz rekinem

Krzysztof Błażyca

|

21.12.2017 00:00 GN 51-52/2017

publikacja 21.12.2017 00:00

– Chiquitos zachowali ok. 5500 stron muzyki baroku misyjnego, u Moxos jest ich ponad 7200. Nie ma na świecie podobnych kolekcji – podkreśla o. prof. Piotr Nawrot, werbista. Od 27 lat rekonstruuje manuskrypty boliwijskich Indian. To fenomen w skali światowej.

Szkoła muzyczna na terenie byłej redukcji franciszkańskiej w Urubicha w środku boliwijskiej dżungli. Szkoła muzyczna na terenie byłej redukcji franciszkańskiej w Urubicha w środku boliwijskiej dżungli.
roman koszowski /foto gość

Skromnie mówi, że on „tylko miał szczęście”, bo zaufali mu, przekazując nuty. Badania, jakie od ponad ćwierć wieku prowadzi, są wyjątkowe. Odrestaurowuje muzykę z redukcji jezuickich i franciszkańskich na terenie dzisiejszej Boliwii. Autorami kompozycji byli sami Indianie. Zanim zajął się tym o. Piotr, temat był kompletnie nieznany. Media od pierwszych dni jego pracy informowały, że „Piotr Nawrot odkrył manuskrypty”.

– Fajnie to brzmi, ale to nie tak. Indianie nigdy nie stracili manuskryptów. To myśmy utracili z nimi kontakt. Nie chcę ukraść im czegoś, o co oni walczyli przez setki lat. Nie odkryłem manuskryptów, ale pokazałem drogę do nich – podkreśla o. Piotr na początku rozmowy. Dziś mówi o tym na uniwersytetach w kilku krajach. Rocznie ok. 60 razy wsiada do samolotu. Opublikował 44 tomy studiów i ponad 90 artykułów w pięciu językach. O jego pracy powstało blisko 30 filmów. Opisuje ją prasa na czterech kontynentach. Wydanych zostało 140 płyt, różnych interpretacji, w tym w czołowych wydawnictwach we Francji i Holandii. O udział w festiwalach, jakie organizuje na terenach byłych redukcji, zabiegają muzycy z całego świata. – I to wszystko zaczęło się od zera. Niech mi ktoś spróbuje powiedzieć, że ja to źle zrobiłem – żartuje. – Ta muzyka ma nas przemieniać i chwalić Boga. Ona musi brzmieć!

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.