Premier spotkała się z polskimi misjonarzami w Wybrzeżu Kości Słoniowej

PAP

publikacja 30.11.2017 20:00

Premier Beata Szydło spotkała się w piątek z polskimi misjonarzami z parafii pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela Miłosiernego w Yopougon koło Abidżanu w Wybrzeżu Kości Słoniowej i odwiedziła znajdujący się tam kościół Zbawiciela Miłosiernego.

Premier spotkała się z polskimi misjonarzami w Wybrzeżu Kości Słoniowej Premier RP Beata Szydło (2L) i proboszcz Adam Pacuła (L) podczas spotkania premier z polskimi misjonarzami pracującymi na Wybrzeżu Kości Słoniowej, 30 bm. w Kościele Zbawiciela Miłosiernego w Abidżanie PAP/Radek Pietruszka

Szefowa polskiego rządu od wtorku przebywa w Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie wzięła udział w dwudniowym szczycie Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej. Po wspólnych obradach przywódców z obu kontynentów premier odwiedziła polskich misjonarzy, którzy prowadzą parafię w Yopougon koło Abidżanu.

Premier Szydło w trakcie wizyty w parafii spotkała się z jej proboszczem ks. Adamem Pakułą i odwiedziła znajdujący się tam kościół Zbawiciela Miłosiernego. Był to ostatni punkt wizyty szefowej polskiego rządu w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

W liczącym ponad milion mieszkańców Yopougon, określanym także jako przedmieścia ponad pięciomilionowego Abidżanu, znajduje się diecezja rzymskokatolicka. Mieszącą się tam parafię pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela prowadzą polscy księża pallotyni, którzy opiekują się również bazyliką Matki Boskiej Królowej Pokoju w stolicy kraju Jamusukro.

Bazylika w Jamusukro, formalnie zaklasyfikowana jako bazylika mniejsza, jest określana jako największy kościół na świecie i zarazem najwyższa świątynia w Afryce. Pomysł jej wybudowania powstał po przeniesieniu stolicy administracyjnej Wybrzeża Kości Słoniowej z Abidżanu do Jamusukro w 1983 r. Budowę ukończono w 1989 r., a w 1990 r. bazylika została konsekrowana w przez papieża Jana Pawła II. Polscy pallotyni opiekują się nią od 1991 r.