Ministerstwo pomoże wymienić stary kocioł

GN 46/2017

publikacja 16.11.2017 00:00

O praktycznych aspektach kampanii SMOG STOP mówi wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Ministerstwo pomoże wymienić stary kocioł

Ministerstwo pomoże wymienić stary kocioł   ARCHIWUM IOŚ-PIB

Jakub Ragnir: W jaki sposób ministerstwo chce zachęcić Polaków do wymiany starych kotłów na nowe.

Paweł Sałek: Ministerstwo nie tylko chce zachęcić Polaków do wymiany starych kotłów na nowe. Międzyresortowy Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza, któremu przewodniczę i który wyznacza kierunki przeciwdziałania smogowi, już teraz zadbał o podłoże legislacyjne dla przyszłych działań. Od pierwszego października tego roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju dotyczące wymagań dla kotłów na paliwa stałe. Na ukończeniu są z kolei przepisy Ministra Energii dotyczące jakości paliw używanych w domowych piecach. Działania rządu koncentrują się głównie na wyeliminowaniu niskiej emisji, stąd właśnie takie rozwiązania prawne. Nie od dziś wiadomo, że szkodliwa emisja pochodzi przede wszystkim z domów jednorodzinnych, gdzie w tzw. kopciuchach, niestety bardzo często spalany jest węgiel złej jakości bądź – co gorsza – śmieci. Aby tym problemom skutecznie przeciwdziałać, uruchomiliśmy konkretne programy wsparcia finansowego dla samorządu. Mają one wiele możliwości pozyskania środków ze specjalnie przygotowanych programów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Również indywidualni właściciele budynków mieszkalnych nie są przez nas pomijani w podziale funduszy. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy m.in. program SMOG STOP.

Czy program przewiduje również dofinansowania w zakresie termoizolacji budynków jednorodzinnych?

Oczywiście że tak. Mówimy tu o realnych działaniach, bo chociażby WFOŚiGW w Katowicach uruchomił w maju tego roku nabór wniosków do programu SMOG STOP „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”. W ramach programu o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła mogą ubiegać się osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Jedynym koniecznym do uzyskania dotacji warunkiem jest wymiana źródła ciepła w oddanym do użytkowania i ogrzewanym przez siebie obiekcie. Upraszczając, chodzi o likwidację dotychczasowego starego kotła opalanego paliwem stałym i zainstalowanie nowoczesnego pieca piątej klasy. W zamian za to my przyznajemy dotację oraz pomagamy przy termoizolacji budynku. Myślę, że jest to sprawiedliwy układ. Zyskują na tym obie strony. Zarówno państwo, które stoi na straży ochrony środowiska, jak i obywatel. Dzięki naszemu wsparciu uzyskają oni nie tylko czyste ciepło w czystym kotle, ale przede wszystkim będzie to długofalowa inwestycja oszczędzająca finanse w domowym budżecie.

Niekiedy wydaje się, że w starych kotłach palą też ludzie, których stać na czystsze ogrzewanie, ale brakuje im świadomości tego, jakim zagrożeniem jest smog. Czy oprócz programów wymiany kotłów resort środowiska podejmuje działania mające na celu edukację Polaków?

Całkiem niedawno wystartowaliśmy z kampanią edukacyjną pt. „Stop Smog”, którą koordynuje IOŚ–PIB. Jej celem jest kształtowanie prawidłowych postaw społecznych w kontekście dbania o czyste powietrze. W ramach kampanii resort środowiska wydał szereg materiałów pt. „Czyste ciepło w moim domu ze spalania paliw stałych”. Zawarte są w nich informacje dla obywateli o właściwym użytkowaniu domowych pieców. Oprócz formy papierowej dostępne są także pliki do pobrania ze strony internetowej Ministerstwa Środowiska, do czego każdego czytelnika zachęcamy.

Skąd resort weźmie środki na tak duże przedsięwzięcie i jakie są szacowane koszty programu?

Ogólna kwota wszystkich środków unijnych i krajowych przeznaczonych na wszelkiego rodzaju programy przyczyniające się do poprawy jakości powietrza w Polsce sięga 10 mld zł. Jest to kwota niebagatelna, rozdysponowywana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Te środki z pewnością pozwalają na podejmowanie kompleksowych oraz skoordynowanych działań inwestycyjnych, edukacyjnych, a także monitorujących. Przyjęliśmy równocześnie zasadę, że NFOŚiGW dofinansowuje duże inwestycje, w tym np. systemy i sieci ciepłownicze, kogenerację, ciepłownie geotermalne. Modernizacje czy inwestycje w mniejszej skali są wspierane przez WFOŚiGW oraz realizowane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Według oficjalnych danych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zauważalny jest pozytywny trend polepszania się jakości powietrza w naszym kraju. To dobra wiadomość dla mieszkańców Polski. Jednocześnie mamy nadzieję, że dzięki naszym dalszym działaniom ten stan będzie ulegał ciągłej poprawie. Tego sobie oraz czytelnikom życzę.

 

Dostępne jest 30% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.